BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tovább bonyolódik a bányajáradék ügye

2007. október 9. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tovább finomítanák a kormánypártok a kabinet bányajáradék-emelési javaslatát - derül ki a bányászatról szóló törvényhez benyújtott friss módosító javaslatokból. A kormány eredeti elképzelése szerint a kőolaj és a földgáz kitermelt mennyisége után fizetendő bányajáradékot az 1993-ban meghatározott 12 százalékos szintről általánosan 30 százalékosra emelték volna. Az előterjesztő GKM ezt azzal indokolta, hogy a törvény megszületésekor megszokott 20 dollár alatti hordónkénti kőolajár tavaly már 70 dollár környékén stabilizálódott. A törvényjavaslathoz szeptember második felében először szocialista képviselők nyújtottak be a szabályozást enyhítő módosító javaslatot. Akkor azt javasolták, hogy egy plafonhoz kötődjön a 30 százalékos járadékmérték alkalmazása (Napi Gazdaság, 2007. szeptember 21.). E változat szerint a kőolaj és az 1997 után termelésbe állított mezőkön kitermelt földgáz esetében csak akkor lépett volna érvénybe az új kulcs, ha a Brent kőolaj tőzsdei jegyzésárának havi átlaga eléri vagy meghaladja a hordónkénti 70 dollárt. Ezalatt 20 százalékos kulcs lett volna hatályos. Ezt az elképzelést a GKM nem támogatta.
A legújabb verzió, amelyet már egy szabad demokrata honatya is jegyez, tovább differenciálná a járadékfizetési szabályokat. A ma érvényes 12 százalékos kulcs megmaradna abban az esetben, ha a szénhidrogénmezőből kitermelt fölgáz mennyisége nem haladja meg a 300 millió köbmétert. A húszszázalékos új kulcs a 300 millió feletti, de még 500 millió köbméter alatti kitermelésre lenne érvényes, és az eredetileg tervezett új, 30 százalékos kulcs csak efölött lépne érvénybe.
A kitermelői érdekképviseletekkel folytatott hosszú tárgyalások eredménye az új javaslat - mondta a NAPI Gazdaságnak Podolák György, az egyik beterjesztő. A cél néhány kisebb bányászati vállalkozás érdekeltté tétele abban, hogy a kutanként akár százmillió dollár feletti beruházást felvállalják. A szocialista képviselő néhány konkrét érdeklődőre hivatkozva érvelt a módosítás mellett a gazdasági tárcánál, ahol "nem találtak elutasításra". Az új fúrásokkal csaknem egymilliárd köbméter földgáz is kitermelhető lehet, ehhez jönnek még hozzá a Mol saját feltárásai. Podolák szerint a módosítás több milliárd forintos többletbevételt is hozhat az államháztartásnak. Ehhez nemcsak a 30 százalékos kulcs mellett esetleg elriadó beruházók utáni befizetés járulna hozzá, de az az új szigorítás is, hogy 80, illetve 90 dollár fölötti olajár esetén a bányajáradék 3-3 százalékkal tovább emelkedne.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet