BUX 138371.35 -0,81 %
OTP 44600 -0,71 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rövidesen fűtési szezon

Lakásonként átlagosan 1500 forintba kerül a kéményseprők éves egyszeri ellenőrzése, ami egyébként kötelező. Ilyenkor persze - szakszervizzel - tanácsos átnézetni a tüzelőberendezéseket is.

2007. október 4. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kéményseprők a közhiedelemmel ellentétben egész évben folyamatosan végzik a kémények ellenőrzését, tisztítását. A hatályos rendeletek szerint évente egyszer a Fővárosi Kéményseprőipari Kft.-nek (Főkétüsz) Budapesten minden kéményt ellenőriznie kell - mondta Kocsis Attila, a cég műszaki igazgatója. Az őszi szezonban történő ellenőrzések apropóját az adja, hogy a még mindig magas nappali és alacsonyabb éjszakai hőmérséklet hatására elvezetési nehézségek adódhatnak. Különösen a cserépkályhák esetében jellemző, hogy szakzsargonnal élve "nehezen indul meg a huzat". Bár nem a kéményseprők hatásköre, fontos, hogy a tüzelőberendezés karbantartását is elvégeztessék szakszervizzel az ügyfelek.
Országosan mintegy 3,5 millió, Budapesten - mintegy 600 ezer lakásban - egymillió kémény található. Utóbbiak ellenőrzését a Főkétüsz állományában lévő több mint kétszáz kéményseprő végzi. Az ügyfeleknek a hatályos rendeletek alapján elvileg kötelességük gondoskodni arról, hogy a szakemberek bejussanak a lakásokba, a kiszállásért, a helyszíni munkavégzésért, az ügyeleti rendszer és a telefonos szolgáltatások fenntartásáért átlagosan körülbelül évi 1500 forintos díjat számláz ki a vállalat. A Budapesten található 500 ezer tartalék kémény kedvezőbb díjkategóriába tartozik, így a Főkétüsz évente mintegy 1,2 milliárd forintnyi árbevételből gazdálkodik. Az új építésű házakban, lakásokban - helyesen - egyre jellemzőbb, hogy az ügyfelek a hagyományos gáztüzelés mellett szilárd anyagú tüzelésre is alkalmas, például fafűtésű kályhákat is beépítenek. Nem csupán kandallónak, hanem egy esetleges váratlan természeti csapás, gázáremelés vagy gázhiány esetére, "sose lehet tudni" alapon. Igaz, a jogszabály amúgy is előírja a tartalék fűtési lehetőséget az új ingatlanoknál, ezt általában egy második kéménnyel vagy a rendelet szerinti egy lakószoba elektromos fűtési lehetőségével oldják meg. Sajátos anomáliája azonban a rendeletnek, hogy egy esetleges katasztrófa esetén jó eséllyel az elektromos fűtési rendszer sem működne - mutatott rá Kocsis.

Rozgonyi György
Rozgonyi György

Ez is érdekelhet