Akár minden ötödik parlamenti képviselőt érintheti, ha az Országgyűlés elfogadja Gyurcsány Ferenc miniszterelnök új összeférhetetlenségi javaslatát - derül ki lapunk felméréséből. A kormányfő hétfőn javasolta, hogy tekintettel a közelmúlt botrányaira, a politikusok iránti választói bizalmat többek között a főállású parlamenti képviselőség intézményének helyreállításával lehetne növelni. Gyurcsány amellett érvelt, hogy a parlamenti képviselők feladatai nem végezhetők el félállásban, ezért a következő parlamenti ciklustól önkormányzati vezetők, polgármesterek és gazdasági társaságok vezetői ne legyenek a parlament tagjai.
Potenciális lázadókból az összeférhetetlenség kapcsán meglehetősen sok van ma a parlamenti padsorokban. A pozícióhalmozás csúcsát azok az országgyűlési képviselők jelentik, akik egyben polgármesterek és a megyei vagy fővárosi közgyűlésben is tagok. Ilyen a fideszes Pokorni Zoltán és az MSZP-s Molnár Gyula a fővárosban, akik a XII., illetve a XI. kerületet vezetik a parlamenti és a közgyűlési munka mellett. Utóbbi városrészben alpolgármester Lakos Imre, aki az SZDSZ országgyűlési és közgyűlési képviselője is egyben.
Ha az önkormányzati tisztségek közül csak a fővárosi közgyűlési tagságot, a megyei jogú városok polgármesterségét vagy a megyei közgyűlési elnökséget nézzük, az érintett képviselők száma máris nagyjából ötven, ehhez jönnek még az olyan kisvárosi polgármesterek, mint az MSZP részéről Keller László (Törökbálint) vagy Zatykó János (Komárom), illetve a Fidesz oldaláról Kovács Zoltán (Pápa) vagy Tállai András (Mezőkövesd). A sor bővíthető a városi alpolgármesterekkel és képviselő-testületi tagokkal.
