BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Luxemburg is megnyitja munkaerőpiacát

2007. szeptember 27. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A napokban jelentette be a luxemburgi kormány, hogy az év végétől megnyitja munkaerőpiacát az Európai Unióhoz 2004-ben csatlakozott országok munkavállalói előtt. Az intézkedés inkább jelképes, hiszen a négyszázezer lelket számláló nagyhercegségben korlátozott az álláskínálat, de fontos, hogy immár újabb tagállam döntött úgy, hogy nem gördít akadályt a kelet-közép-európaiak útjába. Szemben például a német kormánnyal, amely ugyan szintén a napokban jelentette be, hogy ismét lazít a 2004-ben csatlakozott, továbbá a román és bolgár magasan szakképzettek munkavállalására vonatkozó szabályokon, ám a teljes liberalizációra alighanem 2011-ig kell várni.
Az EU-országok fokozatosan járultak hozzá munkapiacuk felszabadításához, a kezdetektől csupán Nagy-Britannia, Írország és Svédország nem alkalmazott korlátozást. A tagállamok legkésőbb 2011-ben kötelesek lesznek teljesen megnyitni munkapiacukat a 2004-ben csatlakozottak előtt. Már csak öt tagország alkalmaz részleges tilalmat, a legmakacsabbnak valószínűleg Bécs és Berlin bizonyul majd. Időközben már napvilágot láttak a holland szociálpolitikai elemzések, amelyek a mai helyzetet a hatvanas évek nagy migrációs hullámával hasonlítják össze. Akkor is azt várták, hogy a holland munkaerőgondokon a marokkói, spanyol és török vendégmunkások enyhítenek, akik "dolguk végeztével" majd visszatérnek hazájukba. Nem így történt, be-, illetve letelepedésük több százezerrel növelte az ország népességét, súlyos szociális zavarokat okozva a holland társadalomban, amelyeknek az első komolyabb jeleire megkésve, csak a kilencvenes években reagáltak.
A 70 ezer regisztrált kelet-közép-európai nagy többsége lengyel. Az elmúlt fél évben 8200 lengyel, bolgár és román munkavállaló érkezett, éppen a duplája, mint 2006 első félévében. A 2004 óta bevándoroltak 80 százaléka fiatal férfi, és a szociológusok szerint a hazájuktól való távolság, a társas és társadalmi kapcsolatok hiánya miatt közülük máris sokan alkoholproblémákkal küzdenek.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet