BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szakértői össztűz a PM tervezetére

2007. szeptember 2. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Általános szakértői elutasításban részesült a Pénzügyminisztérium költségvetési intézményi reformtervezete az ICEG és a Hungarian Business Leaders Forum által rendezett pénteki pénzügyi csúcstalálkozón. A szaktárca által felállítani javasolt, az Országgyűlés alá rendelendő Költségvetési Hivatalt volt és jelenlegi jegybanki vezetők, illetve az Állami Számvevőszék elnöke is bírálta. Kovács Árpád, az ÁSZ elnöke szerint hiba lenne, ha a költségvetési fegyelem betartását felügyelő új Költségvetési Hivatalnak a nulláról kellene elindulnia 2008 elején. Ezért egyfajta próbaprojektként az ÁSZ már a jövő évi büdzsétervezethez is elkészít egy önálló makrogazdasági elemzést és az év végéig egy szervezeti működési modellt is kialakítanak, melyben el tudnák látni az elvárt feladatokat. A számvevők szerint ugyanis nem lenne szerencsés egy új fiskális hatóság felállítása, mely részben az ÁSZ, de még inkább a kormány felelősségét is átvenné. Ha az ÁSZ "árumegállító jogot" kapna a költségvetési törvénytervezet esetében - vagyis, ha azt megalapozatlannak tartja, joga lenne átdolgozásra visszaküldeni -, az megoldaná a jelenlegi problémák egy részét. Igaz, ez egyben egy a jelenleginél jóval korábban induló költségvetési tervezési menetrendet feltételez.
Szapáry György, a Magyar Nemzeti Bank volt alelnöke a PM tervével szemben szintén alternatív javaslattal állt elő. Ez egy Költségvetési Tanács lenne, melynek köztiszteletben álló szakértők lennének a tagjai, és amelyet csak egy kisebb háttérapparátus segítene. Ez a tanács - a Fidesz korábbi, közjogi jellegű Költségvetési Tanács-koncepciójával szemben - csak felügyeleti jogosítványokkal rendelkezne, de ezek között megjelenne a költségvetési tervezet visszaküldési joga. Így a tagok többek között véleményeznék, hogy reális-e a költségvetést megalapozó makropálya, illetve megfelelő becsléseket tartalmaz-e az anyag (Szapáry koncepcióját Kovács Árpád egyébként "kezelhető megoldásnak" tartotta).
A PM javaslatait nem tudom eléggé nem szeretni - jelentette ki Hamecz István, az OTP Alapkezelő elnöke, az MNB korábbi igazgatója. A két javasolt költségvetési szabály, azaz a reáladósság-mutató limitje és az elsődleges egyenlegre vonatkozó előírás közül "egyik sem túl értelmes". Fő hibájuk, hogy nem veszik figyelembe a gazdasági konjunktúra ingadozását, sőt éppenséggel pro-ciklikus hatásúak, amennyiben éppen az alacsonyabb bevételt hozó visszaesés idején kell relatíve szigorúbb feltételeket teljesíteni. Nem véletlen, hogy sehol a világon nem alkalmazzák ezt a két szabályt - tette hozzá Hamecz. A közgazdász szerint érthető ugyan, hogy a PM "szerelmes lett" az amerikai kongresszusi költségvetési hivatal (CBO) intézményébe, de nem annak formáját, hanem funkcióit kellene átvennünk. Erre a hazai viszonyok között megfelelő lenne egy az ÁSZ keretein belül működő egység, de még inkább egy Költségvetési Tanács.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet