Amikor 1986-ban elkezdődtek a magyarországi futamok, a Forma–1-en kívül csak egy kamion- és egy motorverseny volt a Hungaroringen. Jelenleg az év 240 napján valamilyen rendezvénynek – teszteknek, éjszakai gyorsulási, magyar gyorsasági versenyeknek – ad otthont a pálya – mondta a NAPI Gazdaságnak Babicz László, Mogyoród polgármestere, aki szerint leginkább a hangerő zavarja a helyi lakosokat. Senki sem kérdőjelezi meg ugyanakkor a Forma–1-es futam létjogosultságát, a település legnagyobb adófizetője a Hungaroringhez kapcsolódó cég és a szintén a pálya területén működő közlekedéstechnikai centrum – tette hozzá a polgármester.
Nem megy ilyen könnyen viszont a látogatók „helyhez kötése”. Ma már szinte csak azok számára jelent nagy bevételt a szállásadás, akik a korábbi években kiépítették kapcsolataikat és visszatérő vendégeik vannak. Egyre több a kemping, ráadásul a környékbeli települések, illetve Budapest is „elszívja” a külföldi turistákat Mogyoródtól.
A hatezer fős településen tavaly fogadták el azt a fejlesztési stratégiát, amely két fő területre – a sport- és a borturisztikára – épít majd. Babicz László szerint igyekeznek összehangolni a terveket és szolgáltatásokat az Aquarénával, az épülő teniszcentrummal és a szomszédos településekkel (Gödöllővel, Fóttal), ezenkívül a pályára érkező vendégeket egy 2009-re elkészülő négycsillagos, 200 szobás wellnesshotellel tartanák helyben. A befektetésről szóló szerződést a múlt hónapban írták alá.
Kistarcsa közvetlen hasznot nem húz a Forma–1-es futamból, hiszen a településen nincsenek szálláshelyek. Elsősorban a verseny napjaiban tapasztalható forgalomból részesedünk, hiszen ilyenkor a 3-as főút forgalma jelentősen megnő, de ez a hátrány kibírható: az emberek tudják, mire kell számítaniuk a nagydíj hétvégéjén – mondta lapunknak Solymosi Sándor, Kistarcsa alpolgármestere. A város hosszú távú tervei között szerepel, hogy motelek, hotelek építése révén használják ki a Forma–1-es futam nyújtotta lehetőségeket. Az alpolgármester szerint hasznos lenne egy-egy összekötő, illetve elkerülő út Nagytarcsa és Kerepes, illetve Csömör és Kistarcsa között.
