Több állattenyésztő szervezet együttesen fordult Gráf József agrárminiszterhez, hogy már előre biztosítottnak lássák a magas gabonaárak miatt meglóduló takarmányárak kamattámogatott hitelekkel való kompenzációját. Ezt a Baromfi Terméktanács (BTT), a Vágóállat- és Hús Terméktanács (VHT), a Magyar Sertéstartók Szövetsége (MSSZ) és a Magyar Állattenyésztők Szövetsége (MÁSZ) vezetői sajtótájékoztatón jelentették be tegnap.
Bárány László, a BTT elnöke elmondta: az aszály miatt a búza ára akár a tonnánkénti 50 ezer forintot is elérheti, a kukorica esetében pedig még efölötti árral is számolnak, különös tekintettel arra, hogy az európai tőzsdéken már most 200–210 euró között mozog a gabona tonnája. A növekvő tárolási költségek, az árfolyamveszteség és a tárolás közben elszenvedett esetleges minőségromlás miatt csak adminisztratív eszközökkel lehetne visszatartani a kukoricát a kiviteltől, amelyből a tavalyi termésmennyiség mintegy felére számítanak. Azok a gazdák, akik eleve hitelből finanszírozták a gazdaságukat, igen nehéz helyzetbe kerültek, mivel az árak miatt a múlt évhez képest ugyanazért a pénzért csak feleannyi takarmányt tudnak venni az állatoknak. Ezért az említett szövetségek arra kérik a minisztert, hogy biztosítson az állam kamattámogatásos hitelt a kukorica vásárlásához a gazdák számára. Amennyiben ugyanis a gazdálkodók nem tudják megvenni a kukoricát, elegendő takarmány híján a baromfi- és sertésállomány egy részét le kell vágni. Azt már most borítékolni lehet, hogy a megnövekedett előállítási költségek miatt 15–30 százalékos húsáremelés várható. Ennek ellensúlyozására az úgynevezett elsődleges feldolgozású húsok áfájának 20-ról 5 százalékra való csökkentését látná megoldásnak a BTT, a kieső bevétel egy részét a feketegazdaság fehéredése pótolhatná.
Sákán Antal, az MSSZ elnöke szerint a jelenlegi sertésállomány évek óta csökkenő létszámát – amely a hazai szükségleteknek már csak a 80 százalékát fedezi – nem lenne szabad hagyni tovább csökkenni. Idén az első félévben a sertéstartók kilogrammonként 30 forint veszteséget voltak kénytelenek elkönyvelni, 240–250 forintos felvásárlási árak mellett. Az emelkedő kukoricaárak miatt 350 forintos felvásárlási árat tartanának reálisnak, azonban csak 290 forintot kapnak, így a veszteség már kilogrammonként mintegy 60 forintra nőtt – állítja Sákán.
