Nem kellene a menesztésük miatt aggódniuk az MNB vezetőinek, ha szándékosan elmulasztják a vagyonbevallásuk megtételét vagy valótlan adatokat közölnek – derül ki az MNB-törvényt módosító javaslatból. A vagyonbevallások pedig a jövőben nem a Miniszterelnöki Hivatalnál landolnának, hanem – az országgyűlési képviselőkhöz hasonlóan – a parlament mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottságánál. Megszűnik az igazságügyi miniszter véleményezési joga a jegybank elnökének rendeletei esetében.
A javaslat megszavazása esetén érdemes lesz átnézni az otthoni papírpénzkészleteket. Nem kell majd elfogadni – vagyis vásárláskor viszszautasíthatja a pénztáros – a fizikai (mechanikus) vagy vegyi hatásra megváltozott állapotú, illetve bármely más módon sérült bankjegyeket (most csak a csonka bankjegyekre érvényes ez a szabály). A sérült bankjegyek is becserélhetők lesznek a hitelintézeteknél és a postánál, méghozzá díjmentesen – kivéve, ha a pénzlopás megelőzésére használt biztonsági eszköz véletlen működésbe lépése okozta a sérülést. Örökre a tulajdonos nyakán maradhat ellenben a sérült fémpénz (a törvény szerint érme), ezt ugyanis nem váltja vissza az MNB. Bűncselekmény gyanúja esetén a jegybank visszatarthatná a csonka vagy sérült bankjegy ellenértékének megtérítését. A pénzhamisítás elleni küzdelem részeként a jegybank jogköre kibővülne a személyes adatok kezelésével.
A változások már az új jegybanki vezetés jogkörét határozzák meg, mivel Járai Zsigmond megbízatása márciussal véget ér, és az alelnökök kinevezése is lejár ezekben a hónapokban. Pont ezért kerülhetett be a javaslatba az a rész, amely szerint amennyiben a monetáris tanács elnökhelyettesének megbízatása év közben megszűnik, a tanács a soron következő ülésen választ új elnökhelyettest.
