A héten megjelent kormányrendelet szerint nem csak a finanszírozott egészségügyi szolgáltatók, de bármely jogi személy is kibocsáthat vizitbérletet (elektronikus pénztárcát), amivel a betegek leróhatják az alkalmankénti, ellátástól függően 300-tól 1000 forintig terjedő vizitdíjat. A fedezet erejéig bármelyik, vizitdíjhoz kapcsolódó ellátás fizethető ebből.
Miután a jogi személyek több szolgáltatóval is szerződhetnek, kínálatuk előnyösebb lehet, mivel a szolgáltatók csak az általuk nyújtott ellátások igénybevételére jogosító vizitbérletet bocsáthatnak ki.
Tegnapi hírek szerint ilyesmire készül az Első Mobilfizetés Elszámoló Zrt.: Lónyai Tamás igazgatósági tag szerint a betegeknek először regisztrálniuk kell, majd ezt követően sms-ben vagy egy zöld szám felhívásával fizethetik ki a vizitdíjat.
A rendelet szerint a szerződésekben kell meghatározni a díjak elszámolásának módját és mértékét a szolgáltatók és a vizitbérlet kibocsátója között. A szolgáltatókról lista készül, amit a bérlettel együtt kapnak meg a felhasználók. A bérlet a kibocsátás évében érvényes, és mindaddig átruházható, amíg a jogosult neve nem szerepel rajta. Attól fogva csak a jogosult használhatja.
A bérlet csak az egyik módja a vizitdíj rendezésének, a rendelet szerint használható készpénz, önkéntes pénztári kártya, bankkártya és automata is. A vizitdíjat alapesetben előre, az ellátás megkezdése előtt, a kórházi napidíjat utólag, az elbocsátáskor kell befizetni. Egy alkalomnak számít, tehát fizetni kell minden egyes gyógyító és diagnosztikai találkozáskor. Ezalól kivételt jelentenek a rendeletben felsorolt esetek, mint például az orvos által elrendelt injekciós, infúziós kúra, kötözés, ha az ellátást nem orvos végzi. Nem számítanak fel díjat a tartós orvosi kezelések közül a cukorbetegséggel, rosszindulatú daganatokkal, véradással, vesedialízissel, AIDS-szel összefüggő ellátásokért sem.
Ha a biztosított adott évben 20 napnyi napidíjat már megfizetett, a további ellátásokért már nem kell fizetnie (fontos azonban, hogy a 20 napot külön-külön kell számolni a háziorvosi és a járóbeteg-ellátásoknál). A befizetések igazolásáról a betegnek rendelkeznie kell számlákkal, nyugtákkal. Amennyiben visszatérítésre jogosult, azt a lakóhely vagy tartózkodási hely szerinti települési önkormányzat jegyzőjénél kérelmezheti, legkésőbb a tárgyévet követő 60 napon belül. A kérelemről 15 napon belül kell döntenie a jegyzőnek, ha ezt nem teszi meg, automatikusan visszajár a kérelemben megjelölt összeg. A jegyzői döntés megfellebbezhető az Egészségbiztosítási Felügyeletnél. Ha viszont a kérelmező lemond fellebbezési jogáról, és az önkormányzat által megjelölt napon keresi föl a hivatalt, a jegyző azonnal dönthet a kérelemről és a (jóváhagyott) összeget is visszafizetik ott helyben. Az önkormányzati eljárásért nem kell külön illetéket fizetni.
A rendelet vizitbérletre vonatkozó része február 15-én lép hatályba.
