BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egy alapba gyűjtenék a zöldadókat

2007. január 22. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Terveink közt szerepel egy önálló ökoalap létrehozása, amiből a megújuló energiához, az energiahatékonysághoz és egyéb, környezetvédelmi célokhoz kapcsolódó támogatásokat finanszíroznánk, forrásul pedig a „zöldadók” szolgálnának – tudtuk meg Dióssy Lászlótól, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szakállamtitkárától. A tárcánál most kezdődött el egy komplex ökoadórendszer kidolgozása az uniós tapasztalatokat figyelembe véve. A munkában a tervek szerint részt vesz többek között Csillag István volt gazdasági miniszter, illetve Mihályi Péter közgazdász, aki a több-biztosítós egészségügyi rendszer struktúrájának kidolgozásában is közreműködik. Úgy tudjuk, a részletes tervekről márciusban ad majd tájékoztatást egy brüsszeli adókonferencián Persányi Miklós miniszter.
A szakállamtitkár lapunknak elmondta, hogy a mostaninál szélesebb adóalapot és adóalanyi kört érinthet az egységes ökoadórendszer, de ezzel párhuzamosan tárgyalásokat folytatnak a Pénzügyminisztériummal, hogy miként lehetne az adórendszer más részeinél kompenzálni az adóteher-növekedést. Példaként a foglalkoztatást sújtó közterhek csökkentését említette. Dióssy László elképzelhetőnek tartja, hogy ebbe az alapba kerüljenek a közúthálózat használatáért fizetett díjak is, illetve új adók is megjelenhetnek. Elismerte, hogy a hatályos ökoszabályozással vannak problémák, szerinte a termékdíj szabályozása túl szigorúra sikeredett az italcsomagolók esetében
A költségvetési törvény alapján 2007-ben 17 milliárd forint folyhat be az ökoadókból (energiaadó, környezetterhelési díj), ami 1,1 milliárddal alacsonyabb, mint a tavalyi tényleges bevétel, az viszont 2,9 milliárddal múlta alul az éves tervet. Ha valóra válnak a környezetvédelmi tárca tervei, akkor az idénre várt 17 milliárd forintnál többet fizetnek majd az adóalanyok, ám azzal nem számolnak, hogy nagyságrendekkel emelkedik majd az érintettek ökoterhelése.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet