Terveink közt szerepel egy önálló ökoalap létrehozása, amiből a megújuló energiához, az energiahatékonysághoz és egyéb, környezetvédelmi célokhoz kapcsolódó támogatásokat finanszíroznánk, forrásul pedig a „zöldadók” szolgálnának – tudtuk meg Dióssy Lászlótól, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szakállamtitkárától. A tárcánál most kezdődött el egy komplex ökoadórendszer kidolgozása az uniós tapasztalatokat figyelembe véve. A munkában a tervek szerint részt vesz többek között Csillag István volt gazdasági miniszter, illetve Mihályi Péter közgazdász, aki a több-biztosítós egészségügyi rendszer struktúrájának kidolgozásában is közreműködik. Úgy tudjuk, a részletes tervekről márciusban ad majd tájékoztatást egy brüsszeli adókonferencián Persányi Miklós miniszter.
A szakállamtitkár lapunknak elmondta, hogy a mostaninál szélesebb adóalapot és adóalanyi kört érinthet az egységes ökoadórendszer, de ezzel párhuzamosan tárgyalásokat folytatnak a Pénzügyminisztériummal, hogy miként lehetne az adórendszer más részeinél kompenzálni az adóteher-növekedést. Példaként a foglalkoztatást sújtó közterhek csökkentését említette. Dióssy László elképzelhetőnek tartja, hogy ebbe az alapba kerüljenek a közúthálózat használatáért fizetett díjak is, illetve új adók is megjelenhetnek. Elismerte, hogy a hatályos ökoszabályozással vannak problémák, szerinte a termékdíj szabályozása túl szigorúra sikeredett az italcsomagolók esetében
A költségvetési törvény alapján 2007-ben 17 milliárd forint folyhat be az ökoadókból (energiaadó, környezetterhelési díj), ami 1,1 milliárddal alacsonyabb, mint a tavalyi tényleges bevétel, az viszont 2,9 milliárddal múlta alul az éves tervet. Ha valóra válnak a környezetvédelmi tárca tervei, akkor az idénre várt 17 milliárd forintnál többet fizetnek majd az adóalanyok, ám azzal nem számolnak, hogy nagyságrendekkel emelkedik majd az érintettek ökoterhelése.
