BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gigantikus az állami kiadás

2007. január 9. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Még decemberben is sikerült valamit faragni az egész évre tervezett államháztartási hiányon, ami végül a bruttó hazai termék (GDP) 8,7 százalékát érte el, míg nominálisan 2033,8 milliárd forint lett. Ahogy várni lehetett, a tervezettnél nagyobb lett a központi költségvetés bevétele az év utolsó hónapjában, de a 76 milliárdos többletet teljesen elvitte a kiadások túllépése. A tb-alapoknál viszont sikerült csökkenteni a havi hiányt. Tavaly összesen 12 651,5 milliárd forintot – az éves bruttó hazai termék több mint felét, 54,1 százalékát – költötte az ország az állam működésére, jóléti funkciókra, gazdaságfejlesztési célokra, illetve a felvett hitelek kamataira. Ehhez 10 617,7 milliárd forintot – az éves bruttó hazai termék 45,4 százalékát – szedett be az állampolgároktól, vállalkozásoktól, valamint némi kamatbevételre is szert tett a büdzsé. A pénzforgalom egy része az uniós tagsághoz kötődött, 185 milliárd forintot kellett fizetnünk a közös kasszába.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet