BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Két és fél milliárdba kerültek tavaly a „forradalmárok”

2007. január 4. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Pénzügyminisztérium összesítése szerint tavaly összesen 40,7 milliárd forintot fizettek ki a központi költségvetés általános tartalékából, 2,2 milliárddal többet, mint amennyit 2005-ben elköltöttek. A listákból az derül ki, hogy általában a szociális ügyek, az árvizek elleni védekezés, az agrárium és a rendfenntartás kiadási igényei bukkannak elő váratlanul a költségvetési év során. Az általános tartalékot ugyanis a nem tervezhető kiadásokra különítik el.
A kormányzati struktúra választásokat követő átalakításának tudható be, hogy ezen területek egyike-másika új minisztérium alá sorolva jelenik meg a 2006-os összeállításban. A szociális ügyek a minden idők leghosszabb nevű és legrövidebb ideig működő tárcájához, rövidítve az ICSSZEM-hez tartoztak még 2005-ben, aztán tavaly júniusban az SZMM-hez kerültek át.
Belügyminisztérium sincs már (bár egyes sajtóhírek szerint tisztán rendvédelmi tárcaként az őszi eseményekből okulva újraélesztik), az intézményt az IRM képviseli a tavalyi listán.
A 2006-os tartalék harmadát – szinte megszokott módon – a tavaszi árvízkárok vitték el. Újdonság volt a madárinfluenza felbukkanása az országban, az ellene való védekezésre a keret 12 százalékát kellett fordítani. Komoly tétel volt még a Központi Honvédkórház rekonstrukciós beruházásának folytatása, ez egymaga majdnem 8 százalékot kötött le (az nem egyértelmű, hogy ezt miért a nem várt kiadásokra létrehozott általános tartalékból finanszírozták).
Szemezgetve a kisebb tételek között azt találtuk, hogy a kormány és a tárcák közé ékelődve működő államreform bizottság (alelnöke Draskovics Tibor volt pénzügyminiszter) munkájához összesen 60 millió forintot juttattak a múlt év során a tartalékból. Az „októberi zavargásokkal” összefüggésben 2,5 milliárd forintot szabadítottak fel a tartalékból, ebből jutott a polgári nemzetbiztonsági szolgálatoknak, illetve a rendőrségi többletkiadásokra. A Sziget fesztivált 100 millió forinttal támogatták, a külföldi hasonló fesztiválokat 125 millióval. Az állami tulajdonban lévő Kopint-Datorg konjunktúra és piackutató intézet tőkéjét 250 millió forinttal emelték meg.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet