Az átvállalt autópálya-építési adósság nélkül is deficittel zárja a decembert az államháztartás, holott egy hónapja még arról számolt be a Pénzügyminisztérium, hogy a Nemzeti Autópálya Zrt. hiteleinek pénzforgalmi elszámolása nélkül az utolsó hónapban többlet keletkezhet. A szaktárca által tegnap közzétett legfrissebb költségvetési beszámoló alapján decemberben 355 milliárd forint hiánya lehet az államháztartásnak. Ebből a hitelátvállalás 292 milliárdot tehet ki, miután 60 milliárdot már novemberben elszámoltak a költségvetési alrendszer terhére. Vagyis a mostani hónapban 63 milliárd forint bevétellel nem fedezett kiadása lesz az államháztartásnak, ami független az adósságtól.
Persze nem volna meglepő, ha ennél jobb lenne végül az egyenleg. Az elmúlt hónapokban ugyanis mindig sikerült lejjebb tornászni a havi hiányt a PM előrejelzése szerintinél. Az év végi adófeltöltés már nemcsak a társasági adóalanyokat, de az evásokat is érinti, akik eddig jócskán túlteljesítették a negyedévente tőlük várt befizetéseket. Mint pénteki számunkban utaltunk rá, a januári adóváltozások miatt előrehozott kifizetések is terven felül növelhetik a bevételeket.
Számításaink szerint az idén havonta átlagosan 22 milliárd forinttal lőtte fölül a tényleges hiányt a pénzügyi tárca; ekkora javulás azonban nem lenne elég ahhoz, hogy pozitívba forduljon a szaldó. A minisztériumban egyébként egyedül márciusban bizonyultak túl optimistának a hiányalakulást illetően, igaz, akkor az idei legnagyobb mértékű eltéréssel, bő 91 milliárd forinttal sikerült mellétrafálniuk. Különös bukét ad a tévedésnek, hogy pont az áprilisi választások idejére esett az adat közlése, amit úgy oldottak meg, hogy csak az első forduló után hozták nyilvánosságra a márciusi egyenleget. E tétel nélkül számolva átlagosan 30 milliárdos többlet adódik a havi prognózisokhoz képest.
