BUX 138454.61 0,6 %
OTP 44380 0,91 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Előrehozott fizetések dagasztják a büdzsét?

2006. december 7. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A vártnál nagyobb költségvetési bevételek miatt lett novemberben közel 39 milliárd forinttal alacsonyabb az államháztartás hiánya a tervezettnél – derül ki a Pénzügyminisztérium tegnap közzétett gyorsjelentéséből. Egyik alrendszerben sem lett rosszabb az előre jelzettnél az egyenleg, sem a bevételi, sem a kiadási oldalon. Sőt, a büdzsében sikerült 2,3 milliárd forinttal lejjebb szorítani a kiadásokat, de az elkülönített állami pénzalapok sem költöttek annyit, mint amennyit a szaktárca betervezett. A tb-alapoknál sikerült tökéletesen belőni a kiadást, a bevételeknél pedig 8,7 milliárd forintos pluszt értek el. Az okokra egyelőre nem tért ki a minisztérium, azt a később megjelenő részletes jelentésben teszi meg, de elképzelhető, hogy adózási megfontolásokból idénre előrehozott kifizetések állnak a vártnál magasabb bevételek mögött.
Januártól lép életbe például a magánszemélyek különadója a járulékplafon feletti jövedelmek esetében, de hasonló hatást fejt ki az egyéni egészségbiztosítási járulék emelkedése 7 százalékra, illetve az adóköteles béren kívüli juttatások (cafeteria) 44-ről 54 százalékra emelkedő szja-terhe. Ha igazolódna ez a feltevés, akkor decemberben tovább nőhet az adótöbblet, viszont a jövő év elején hirtelen pénzszűkében találhatja magát a költségvetés.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet