BUX 138976.86 0,98 %
OTP 44650 1,52 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kicselezték a Fideszt

2006. november 26. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A szociális alapú mentesség igazolásának eljárási szabályai még nem tisztázottak, ezért elképzelhető, hogy a tervezett január elsejei időpontnál később vezetik be a vizitdíjat – erősítette meg lapunknak a múlt hét végi sajtóinformációkat Kökény Mihály, a parlament egészségügyi bizottságának szocialista elnöke. A volt egészségügyi miniszter szerint nem lehet megbecsülni a csúszás hosszát, de az biztos, hogy még az első negyedévben életbe lép a vizitdíj.
Nem változott az a koncepció, hogy a vizitdíjat és a kórházi napidíjat szabadon használhassák fel a szolgáltatók – mondta a politikus, aki a vizitdíjról rendelkező törvényjavaslathoz módosítót nyújtott be, amelynek alapján a díjak nem saját bevételként jelennének meg a szolgáltatóknál, hanem a finanszírozásuk részét képeznék – vagyis az Egészségbiztosítási Alapot (E. Alap) is beiktatnák a rendszerbe. Az e tételekből várt 22 milliárd forint valóban az alap bevételei között szerepel a 2007-es költségvetési javaslatban. Kérdés, hogy ezek után valóban eljutnak-e a szolgáltatókhoz ezek a pénzek, és azok felhasználásáról valóban szabadon dönthetnek – amit az egészségügyi törvényjavaslat indoklása is tartalmaz –, vagy feloldódnak más ellátások finanszírozásában.
A politikus szerint erről nincs szó, e díjak csak átfolyó tételek az alapban, s végül a szolgáltatóknál landolnak majd.
A változtatás miértje könnyen megérthető. A Fidesz népszavazási kezdeményezésének egyik kérdése ugyanis így szólt: Egyetért-e Ön azzal, hogy a háziorvosi ellátásért, fogászati ellátásért és a járóbeteg-szakellátásért továbbra se kelljen vizitdíjat fizetni? Az erről szóló aláírásgyűjtő ív mintapéldányát október 24-én nyújtották be hitelesítés céljából az Országos Választási Bizottsághoz (OVB). Ekkor már a parlament előtt volt a vizitdíjról szóló egészségügyi törvényjavaslat. A kabinet ezek után, október 31-én nyújtotta be a parlamenthez a 2007-es büdzséjavaslatot, ebben az Egészségbiztosítási Alap bevételei közt szerepel a vizitdíj és a kórházi napidíj – azaz költségvetési tételként. A két törvényjavaslat viszont nem volt összhangban, ezért kellett a képviselői módosítással feloldani az ellentmondást. Az OVB végül a múlt hét elején megtagadta az aláírásgyűjtő ív hitelesítését, mivel az összefüggésben áll a költségvetéssel.
A szocialista képviselők időközben továbbgondolták, hogy milyen kapcsolódó módosításra lesz szükség annak érdekében, hogy a büdzsé is „képbe kerüljön” a vizitdíj kapcsán, ezért egy újabb indítvánnyal álltak elő: eszerint a díjak az E. Alapból történő támogatásnak minősülnek, továbbá a szolgáltatók kötelesek a díjakkal kapcsolatos külön jogszabály szerinti adatszolgáltatási és jelentési kötelezettségüket a biztosító felé teljesíteni.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet