Megosztotta a cégvilágot a kormány döntése, miszerint a kutatás-fejlesztésre fordított összeggel csökkenthető a társaságok (csökkentő és növelő tételekkel figyelembe vett) szolidaritási adóalapja. A Magyar Innovációs Szövetség tegnapi közleményében támogatásáról biztosította a módosítást, ellenben a Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetsége (VOSZ) kifogásolja, hogy a kormány „megint a feltőkésített multinacionális vállalatoknak adott kedvezményt” – erről Dávid Ferenc főtitkár beszélt csütörtöki rádióinterjújában.
Az innovációs szövetség tagszervezetei – különösen a kiemelten innovatív nagyvállalatok – korábban kijelentették, hogy a szolidaritási adó egyik várható következménye a nemzetközi összehasonlításban amúgy is aggasztóan alacsony vállalati kutatás-fejlesztési ráfordítások csökkenése lesz. Egyetértenek a kormány azon szándékával, hogy a jelenleginél még jobban érdekeltté kívánja tenni a piaci szereplőket a kutatás-fejlesztésben. Korábbi elemzéseik szerint Magyarországon a GDP-növekedéshez a magyar gazdaságból származó innováció hozzájárulása 43–45 százalék volt, ami jóval kisebb arány, mint amit a nyugat-európai országok felmutatnak.
A VOSZ szerint viszont a magyar munkavállalók 60–70 százalékát foglalkoztató kis- és közepes vállalkozásoknak nem jelent előnyt a döntés. Dávid Ferenc szerint a kedvezmény miatt kieső 5 milliárd forintot azokkal fogják megfizettetni, akik – ilyen jellegű kiadásaik híján – nincsenek a kedvezményezett körben. A főtitkár fontosnak tartotta kiemelni: azzal, hogy egy multinacionális cég (az Audi) kifogásolta a beígért adómentesség elvesztését, kimondatott, hogy ha nem stabil a gazdasági jogi környezet, akkor nem lehet vállalkozni.
