Az év vége felé haladva, és az év végi hiányszámok véglegesítését követően pontosabbá vált a PM becslése a havi áht-deficitről. Ezúttal mindössze 10,4 milliárd forinttal lőtték felül a hiányt: az októberi adat 52,4 milliárd forint lett. Az alrendszerek közül csak a központi költségvetés zárt hiánnyal, a többi alrendszer többletet ért el (a helyi önkormányzatok nem szerepelnek ebben az összeállításban).
Számításaink szerint a legpontatlanabb becslést a költségvetés kiadására vonatkozóan tették a pénzügyi tárca szakértői, ott az októberre tervezettnél 16 milliárd forinttal költöttek többet. Ugyanakkor az elkülönített állami pénzalapoknál 8,2 milliárddal, a tb-alapoknál pedig 3,4 milliárd forinttal magasabb kiadással számoltak, mint amire végül szükség volt. A bevételeknél a büdzsé minimális, 2,8 milliárdos többletet hozott, az elkülönített alapok 2, a tb viszont 10 milliárdos plusszal járult hozzá a vártnál jobb egyenleghez.
A havi gazdálkodás tervezését több tényező nehezíthette: a szeptemberi adóváltozások béreket érintő része a múlt hónapban fejtette ki először hatását, és bonyolította a kalkulációt a szeptemberi áfaemelés is, ráadásul októberben volt esedékes a negyedéves bevallások első megtétele az új áfatábla szerint.
Összességében az államháztartásban az első tíz hónapban 1509,6 milliárd forint hiány halmozódott fel, ami a GDP 6,49 százaléka. Az éves, 2055 milliárdos előirányzat 73,4 százalékát éri el jelenleg a hiány.
