Hiányos értékelésében Brüsszel magasabb államháztartási hiányt prognosztizál a következő két évre, mint a magyar kormány által benyújtott költségvetési törvényjavaslat. Hiányos az értékelés, mert az Európai Bizottság még nem tudta figyelembe venni azokat a – deficitet csökkentő – intézkedéseket, amelyekről eddig nem született parlamenti döntés. Ezt elismerte Joaquín Almunia bizottsági tag is tegnapi tájékoztatóján. A bizottság a magasabb hiány mellett nagyobb inflációval és gazdasági növekedéssel is számol, azaz a költségvetésnek többletbevételeket jelentő makropályát rajzolt fel. Számításaink szerint a 2007-es büdzsé, pontosabban annak bevételi tervei inkább a lakosságnak okoznak nagyobb tehernövekedést. Elsősorban az egyéni egészségbiztosítási járulék két lépcsőben történő emelése lesz fájdalmas. Szép summát szakíthat a költségvetés az illetékekből is. Azért a vállalatok sem ússzák meg, nekik az új adókkal (szolidaritási, elvárt) kell megbirkózniuk.
Vállalati vélemények szerint a fiskális tervek egyértelműen a fejlesztési lehetőségek szűküléséhez vezetnek. Beck György, a HP Magyarország Kft. vezérigazgatója szerint „túl lehet élni ezt a költségvetést”, más vélemények szerint azonban jó néhány társaság megszűnik majd a következő években, illetve a banki hitelfelvételnél még nagyobb hangsúlyt kaphat a jövedelmezőség, ami viszont csökken az adóemelések miatt. Általános recept nincs arra, hogy méret szerint hogyan járhatnak a vállalkozások, a jövedelmezőség lesz a döntő itt is – állítja egy adószakértő. A büdzsétervekből azért kiolvasható, hogy szolidaritási adó ide vagy oda, nem a nagy cégek fogják a legtöbbet bukni. A hozamszint alakulása is a fejlesztésektől szívhatja el a pénzt: a kormány szerint a jövő évi átlagos hozamszint felette maradhat az ideinek, vagyis egyeseknek megérheti inkább a pénzpiacon fialtatni tőkéjüket.
