BUX 139388.53 1,28 %
OTP 44890 2,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az MNB szerint kell még kamatemelés

2006. november 2. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Kamatemelésre mindenképpen szükség van az inflációs cél hitelességének megőrzéséhez – jelentette ki Auth Henrik, az MNB alelnöke a Bloomberg hírügynökségnek. Felhívta a figyelmet arra, hogy meg kell előzni az inflációs várakozások megugrását; szerinte még mindig nem biztosított az árstabilitás elérhetősége az előrejelzési horizonton. A jegybanki alapkamat jelenleg 8 százalék, elemzők év végére 8,5 százalékos szintet várnak.
Megszólalt tegnap a jegybank egy másik vezetője is: Hamecz István arról beszélt a hirszerzo.hu internetes portálnak, hogy a kormány által most benyújtott költségvetés évek óta az első, amely nagyjából reális – és konzervatív – számításokra épül. Kifejtette véleményét a Gyurcsány-féle „hazugságbeszéd” egyik eleméről is, szerinte az, hogy „trükkök százairól” beszélt a miniszterelnök az őszödi beszédben az államháztartási hiány alakítása kapcsán, nem fed törvénytelenségeket. Mint mondta, a kormány a kiadások területén igyekezett a kifizetések időpontjának eltolásával időt nyerni; megkértek egyes szolgáltatókat, hogy a számláikat későbbi időpontra állítsák ki, így a kiadás elszámolása egy későbbi költségvetési időszakra vonatkozott. Hamecz István szerint a gazdasági élet szereplői rendre élnek ezzel az eszközzel. Akkor keletkezett gond, amikor négy év „finomhangolása” ez év májusára már „óriási hólabdává” növekedett, mivel menet közben nem születtek meg a szükséges költségtakarékossági intézkedések.
Arra a kérdésre, hogy mely pontokon lát kockázatokat a büdzsében, elmondta, hogy a közalkalmazotti bérek befagyasztása miatt erőteljes politikai nyomás nehezedik a kormányra, illetve bizonytalan, hogy az önkormányzati szférában tervezett mintegy 100 milliárd forint forrásszűkítésre hogyan reagálnak a települések.
Az MNB magasabb egészségügyi, viszont alacsonyabb kamatkiadásokkal számolt, mint a kormány. Az adóbevételeket is alultervezettnek látják, de összességében a deficit szintjén nincs eltérés a kormány és a jegybank között. Hamecz István nem osztja azokat a véleményeket, amelyek szerint legkésőbb áprilisig megbukik a költségvetés, aminek következtében a nemzetközi piacok megvonják a bizalmat a kormánytól.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet