A szeptemberben Brüsszelnek benyújtott konvergenciaprogramhoz képest magasabb jövő évi kamatkiadással és adóbevételekkel számol a kormány. Előbbit az időközben jelentősen emelkedő hozamgörbe, utóbbiakat az idei várható többlet miatt növekvő bázis magyarázza. A későbbi évekre azonban a konvergenciaprogramnál óvatosabb bevételi terveket szőttek, igaz, a változások egyik évben sem érik el a bruttó hazai termék (GDP) 0,3 százalékát.
További eltérés mutatkozik a törvényjavaslat és a program között a nyugdíjkiadásoknál, a vállalati tőkejuttatásoknál, valamint az uniós társfinanszírozásnál. A nyugdíjakra az idei pótlólagos nyugdíjemelés miatt kell többet fizetni jövőre, mivel nagyobb lett a viszonyítási alap. A törvényjavaslat szerint a 2007-es nyugdíjakat 1,7 százalékos országos nettó átlagkereset-növekedést és 6,2 százalékos inflációt figyelembe véve kell meghatározni: a svájci indexálás alapján közel 4 százalékos mérték adódik, azaz a bérekhez hasonlóan a nyugdíjak is veszítenek reálértékükből.
A tőkejuttatásra a MÁV tervtől eltérő ütemezésű tőkepótlása miatt kell többet fordítani (erről külön cikket közlünk). Az EU-s társfinanszírozás pedig azért emelkedik, mert az aktualizált számítások szerint nagyobb összeg lehívására nyílik mód, így a korábbinál jobban növekedhetnek a fejezeti kezelésű előirányzatok kiadásai és az önkormányzati beruházások.
