A kormány 111,6 milliárd forint tőkeemelést hajt végre jövőre a Magyar Államvasutak Zrt.-nél, ám a költségvetési törvényjavaslatból az olvasható ki, hogy ez csak egy – de meghatározó – része az eltervezett tőkejuttatásnak. Az előterjesztés általános indokolásában az szerepel, hogy eredetileg ugyan 2007 és 2008 között egyenletesen elosztva terveztek a MÁV-nak nyújtandó egyszeri jellegű juttatással, ám végül 80 százalékot már jövőre rendelkezésre bocsátanak. Vagyis 2008-ban további 28 milliárd forint tőkejuttatásra kerülhet sor. A vasúttársaság ezenfelül 102,9 milliárd forinthoz jut jövőre szolgáltatási szerződés címén – vagyis piaci alapokra helyezik (formailag is) a finanszírozást. Idén ilyen jogcím még nem szerepelt, hanem a MÁV 50 milliárd forintot kapott a személyszállítási közszolgáltatások költségtérítésére.
Nincs egyelőre hír viszont a közlekedési tarifák támogatásának alakulásáról, még az ehhez szükséges rendeletek sem születtek meg. A költségvetésben a fogyasztói árkiegészítés soron szerepel az az összeg, amit az utasok kedvezménye után fizet a büdzsé a közlekedési társaságoknak. Az árkiegészítésre jövőre 120 milliárd forintot szánnak, ami 5 százalékkal – vagyis nem jelentős összeggel – marad el az idei előirányzattól. Ez alapján feltételezhető, hogy a tarifák átszabása a különböző kedvezményezett csoportoknál hozhat komolyabb változást, de összességében a megtakarítás nem lesz jelentős.
