BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A gazdaság még megy a maga útján

2006. október 1. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Miközben a szigorú 2007-es költségvetés és a körvonalazódó reformok okozta érdeksérelmek társadalmi feszültséget okoznak, a gazdasági folyamatok konszolidált keretek között maradnak – véli a GKI Gazdaságkutató Zrt. az Erste Bank együttműködésével készült legújabb előrejelzésében. A prognózis szerint a befektetők bizalma – és ezzel a forint – fokozatosan erősödik majd, az ország megítélésének markáns javulására azonban csak jövőre lehet számítani.
A fogyasztói infláció márciusban és áprilisban volt a legalacsonyabb (2,3 százalék), azóta emelkedik, augusztusban már 3,5 százalék volt. Az augusztusi energiaár-emelés és a szeptemberi áfaemelés hatására az infláció decemberben elérheti az 5,8 százalékot, éves átlagban pedig a 3,7 százalékot. Az infláció tetőzése 2007 kora nyarán várható, amit gyors esés követ majd – vélik a kutatók.
Az idei első hét hónapban a bruttó kereset 7,4, a nettó 8,2, a reálkereset pedig 5,5 százalékkal emelkedett. Ezen belül a versenyszektorban mintegy 1 százalékponttal volt gyorsabb a dinamika. Az év során a bruttó keresetek növekedésének lassulása, a nettó keresetek első félévhez viszonyított csökkenése – de a 2005-ösnél így is jóval magasabb szintje – várható. Az év egészében, a költségvetési konszolidáció hatására, már csak 2,5 százalék körüli átlagos reálkereset-emelkedést vár a GKI. Idén a foglalkoztatottak száma lényegében stagnál, ezen belül a versenyszektorban kissé nő, a közszférában pedig csökken. Bár a munkanélküliség az első negyedévhez képest mérséklődött, azóta ismét emelkedik, az év végére – szezonális okokból, valamint a kezdődő állami racionalizálás hatására – várhatóan még magasabb lesz.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet