A kormány számára a feladat világos: a konvergenciaprogrammal összhangban lévő jövő évi költségvetést kell beterjeszteni az Országgyűlésnek – kommentálta Veres János pénzügyminiszter a kormányszóvivői tájékoztatón a konvergenciaprogram elfogadásáról szóló döntést. A bizottság döntése jelzi, a program alkalmas arra, hogy a Magyarország előtt álló legfontosabb feladatokat megvalósítsa és a célokat elérje, és arra is, hogy 2009-ig a vonatkozó maastrichti kritérium szintjére csökkentse az államháztartás hiányát.
Veres János szerint Brüsszel kifejezetten kéri, hogy a program fejnehéz legyen: az uniós szervek azt várják a kormánytól, hogy az egyensúlyjavító program kivitelezésének elején történjenek a jelentősebb intézkedések.
Az uniós szakértők számos kockázati tényezőt is szerepeltettek véleményükben. A társadalmi kockázatok említésére Veres azzal reagált, hogy Magyarországon nem azért tüntetnek, hogy „ne ezt a programot valósítsuk meg”. A kormány emellett a brüsszeli értékeléssel összhangban tisztában van vele, hogy középtávon, öt-nyolc éves időtávlatban a legnagyobb problémát a nyugdíjreform jelenti. Ennek megfelelően a konvergenciaprogramban szereplő számos nyugdíjintézkedésről még az idén döntést hoznak, hogy 2007. január elsejével életbe is léphessenek – mondta a miniszter.
