Mivel jelenleg Magyarországon 3,1 millió fő adóbefizetéséből kell fedezni tízmillió állampolgár egészségügyi ellátását és hárommillió nyugdíjas járandóságát, gyökeres reformok nélkül az államháztartás belátható időn belül finanszírozhatatlanná válik. Ebből a csapdából csak a nyugdíjjárulékok állandó növelésével, az aktív korosztály fokozott terhelésével lehetne kitörni, ez azonban nem járható út – derült ki Békesi Lászlónak a Mindentudás Egyetemén tartott előadásán. A volt pénzügyminiszter szerint a gazdasági fejlődés és a járulékrendszer reformja esélyt adhat a járulékfizetők körének, illetve a járulékok alapjának bővülésére, de ez sem elég. Egy másik modell szerint az állami támogatás mellett a nyugdíj nagyobbik részét az aktív korszakban befizetett járulékok hozama fedezi, ez kiegészül a saját megtakarításokkal. Magyarország 1997-ben tért át erre a szisztémára, amelynek kiépítése azonban nem fejeződött be. A jelenlegi rendszer 2012-re finanszírozhatatlan lesz, ezért elkerülhetetlen a nyugdíjkorhatár felemelése az átlagéletkor növekedését követve.
