Bár a minősített adatok védelméről szóló törvényjavaslatot eredetileg szeptemberben tervezte benyújtani a kormány az országgyűlésnek, a javaslat tárgyalása csúszik – tudta meg lapunk.
A Kormányszóvivői Iroda szerint a választások és a minisztériumi átalakulások miatt tolódik a javaslat ismételt benyújtása, amire így várhatóan novemberben kerülhet sor. A törvényjavaslatot tavasszal már tárgyalta a parlament, akkor a részletes vitáig és több tucat módosító indítványig jutott. A napirendről azért kellett levenni, mert több civil szervezet és adatvédelmi szakértő szerint aggályos rendelkezéseket tartalmazott. A tervezet legtöbbet vitatott paragrafusa szerint például aki minősített adatot bármilyen módon megismer, köteles azt titokban tartani, illetve akinek minősített adat nem a törvény szabályai szerint jutott a birtokába, köteles azt a minősítőnek vagy a rendőrségnek haladéktalanul átadni. A szabály megszegése esetén a törvényjavaslat a hozzá kapcsolódó Btk.-módosítással helyezett kilátásba jogi szankciókat.
A rendelkezés egyik célja a hivatalos titkokat kiszivárogtatás útján megismerő újságírók visszatartása volt információik publikálásától. A javaslat eredeti változata ellen ugyanakkor a MÚOSZ és a szabad demokraták is tiltakoztak. A parlamenti vitában több képviselő is kifogásolta, hogy a szabályok megsértése esetén alkalmazható szabálysértési és büntetőjogi szankciókat nem tisztázta a javaslat.
Jelenleg nincs nyilvánosságra hozható normaszövege a javaslatnak, így azt sem lehet tudni, hogy kikerültek-e belőle a vitatott paragrafusok. Az anyag közigazgatási egyeztetése néhány héten belül megkezdődik, ezzel párhuzamosan pedig a részleteket is megismerheti a közvélemény. Koncepcióváltás ugyanakkor nem történt az év eleji javaslathoz képest – mondták a Kormányszóvivői Irodán.
