BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gyurcsány: Nem mondok le, nincsen B változat

A tüntetések ellenére nem mond le Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, aki kiállt a reformok és a költségvetési kiigazítás mellett. Orbán Viktor Fidesz-elnök korlátozott jogkörű szakértői kormány megalakítását sürgette. A legnagyobb ellenzéki párt megtartja szombatra tervezett nagygyűlését a Hősök terén, akárcsak a HÖOK a csütörtöki tandíjellenes demonstrációját.

2006. szeptember 19. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nekem csak ez az egy politikám van, erre tettem fel a politikai életemet – jelentette ki tegnap Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A kormányfő nemzetközi sajtótájékoztatóján elmondta: nincsen B változat, nem kíván lemondani, sőt soha nem volt ilyen határozott, hogy végrehajtsa a reformokat. Tudom, hogy a reformokhoz vezető út a költségvetési kiigazításon keresztül vezet – tette hozzá. Küzdő típus vagyok, és küzdeni is fogok, hogy egy új politika valósuljon meg Magyarországon. A rendőrség tegnapi tevékenységével kapcsolatban Gyurcsány úgy fogalmazott, hogy „van időnk levonni a tanulságokat, most bízni kell a rendőrségben”, ugyanakkor egyértelműbb és eredményesebb fellépést várt a rendőri erőktől.
Nem szabad elfogadni egy „beteges hazudozó dilettáns csomagját” – reagált a hétfői eseményekre Orbán Viktor, a Fidesz elnöke. Orbán szerint nem pártkormányra, hanem korlátozott jogkörű szakértői kormányra lenne szükség. A pártelnök úgy vélte, hogy az október elsejei voksolás több lesz, mint önkormányzati választás: „népszavazás” lesz a kormányról. Október elseje után, ha az emberek elutasítják a hazugságot és a csomagot, a szocialista pártnak menesztenie kell a miniszterelnököt. Meggyőződésünk, hogy van más alkotmányos és demokratikus megoldás. Úgy hívják, hogy október elsejei választás – mondta Orbán. A Fidesz megtartja szombatra tervezett nagygyűlését a Hősök terén – döntött a párt vezetése. Szintén megtartja csütörtöki tandíjellenes demonstrációját a Hallgatói Önkormányzatok Országos Szövetsége.
Orbán Viktor ma délután élete egyik legfelelőtlenebb nyilatkozatát tette – derül ki Dávid Ibolya közleményéből. Minden demokratikus érzelmű állampolgár azt várta a Fidesz elnökétől, hogy lemondja a szombatra meghirdetett nagygyűlést – írta az MDF elnöke.
A hétfő éjjeli zavargás köztörvényes bűncselekmény volt, a pártoknak ezek után mérlegelni kell, hogy képesek-e fenntartani tömegrendezvényeiken a rendet – értékelte az eseményeket Sólyom László köztársasági elnök. Az államfő burkoltan bírálta a kormányt és az ellenzéket is, amiért alapvető morális és alkotmányos korlátokat kerülnek meg.
Mindössze négy fideszes képviselő nem szavazta meg az Országgyűlés tegnapi plenáris ülésén azt az ötpárti nyilatkozatot, amely arra szólította fel Magyarország polgárait, hogy politikai vitáikat az erőszak eszközét egyértelműen elutasítva, az ország nyugalmának és rendjének megőrzése mellett folytassák le.
A kormány arra kéri a politikai pártokat, hogy adjanak iránymutatást: szakítva az eddigi hallgatólagos konszenzussal, lehet-e politikai gyűlés helyett tüntetésnek minősíteni a demonstrációkat – mondta a miniszterelnök a Nemzetbiztonsági Kabinet ülése után. A terminológiai eltérés nagy jelentőséggel bír ugyanis a rendezvények engedélyeztetése szempontjából. Míg választási időszakban a politikai gyűléseket minden korlátozás nélkül meg lehet szervezni, addig a tüntetésekre a szokásos rendőrségi engedélyeztetés és bejelentési határidők érvényesek. Vadai Ágnes szocialista képviselő a nemzetbiztonsági és a rendészeti bizottság együttes zárt ülése után arról számolt be, hogy a bizottságok tagjai egyetértettek abban, hogy a gyülekezési jog nagyon tág értelmezése a választási kampányban nem tartható tovább. Gál J. Zoltán, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára a házbizottság ülése után ugyanakkor már arról beszélt, hogy a közös nyilatkozatból az ellenzék ellenállása miatt került ki a szigorítás megfogalmazása.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet