BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Életbe lép az új nyugdíjegyezmény Romániával

Novembertől lesz hatályos a tavaly aláírt magyar–román nyugdíjegyezmény. Az előző – még 1961-ben elfogadott – megállapodás alapján évente 18 milliárd forintot fizet ki a költségvetés a Magyarországon letelepedett romániai nyugdíjasoknak.

2006. szeptember 18. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

November elsejével hatályát veszti az 1961-ben aláírt magyar–román nyugdíjegyezmény, és Románia uniós csatlakozásáig egy a közösségi szabályokhoz hasonló – ám azzal nem teljesen megegyező – rendszer lesz érvényes. Az 1961-es egyezmény alapján amennyiben valaki átköltözött és letelepedési engedélyt kapott a partnerállamban, akkor a nyugdíját a befogadó államtól kapta, amit a foglalkozásának megfelelő keresetből számítottak ki.
A nyugdíjbiztosító júliusi adatai szerint jelenleg több mint huszonkétezer Romániából áttelepült kapja így járandóságát, ez havi 1,5, éves szinten pedig 18 milliárd forintos költséget jelent. A tavaly októberben aláírt egyezmény szerint a jövőben a nyugdíj-meghatározás az adott országban eltöltött szolgálati idő és járulékbefizetések alapján történik. Az új szabályok visszamenőleg nem alkalmazhatóak, így akinek a hatálybalépés előtt állapítják meg a nyugdíját, még a régi szabályozás szerint kapja a járandóságát – mondta a NAPI Gazdaságnak Szenczi Erika, az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főosztályvezető-helyettese. Az új egyezmény pedig csak Románia uniós csatlakozásáig lesz érvényben, mivel akkortól automatikusan a közösségi koordinációs szabályok lépnek életbe – vagyis elképzelhető, hogy csak két hónapig, mivel a csatlakozás egyik lehetséges időpontja 2007. január.
Bár a mostani megállapodás legtöbb eleme egyezik az uniós szabályokkal, ám ez utóbbi valamivel több kedvezményt tartalmaz. Az EU koordinációs rendeletei szerint ugyanis az úgynevezett kettős nyugdíjszámítást kell alkalmazni, ha valaki az adott országban jogosultságot szerzett. Az első számítási módszernél az adott országban az ott letöltött szolgálati idő és járulékbefizetések alapján kell megállapítani a nyugdíjat; a második esetén pedig a különböző tagállamokban szerzett biztosítási időt kell összeadni, és az alapján – mintha a teljes szolgálati időt Magyarországon szerezte volna meg a frissnyugdíjas – kell megállapítani a jogosultságot. A két számítás közül a jogosult számára kedvezőbb szerint kell kifizetni a nyugdíjat.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet