BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kiváló lehet az idei évjárat

A magyar borpiac mennyiségi szempontból kiegyensúlyozott, a minőséget tekintve pedig kiemelkedő évjárat ígéretét hozta el ez az idei ősz.

2006. szeptember 17. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az idei szüret jobb lehetőségeket biztosít a szőlészeknek, mint a korábbiak, optimizmusra ad okot a szőlő minősége – mondta lapunknak Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) főtitkára. A virágzás időszakára eső hűvösebb periódus hatását nyáron „behozta” a növény, a korai érésű fajták szürete jóformán befejeződött. A mustfokok nagyon szépek, „beérett” a szőlő, ráadásul kártevők sem pusztítják. Ha a vénasszonyok nyara továbbra is kitart, a sok napfény nyomán szép évük lesz a közép- és a késői érésű fajtáknak, továbbá a kékszőlőnek is (ennek a szürete csak most indul).
Mennyiségi szempontból viszont átlag alatti év lesz az idei: a HNT 550–580 ezer tonna közé becsüli az ez évi szőlőtermést, ráadásul könnyebbek a fürtök, kevesebb a lékihozatal. Ily módon legfeljebb 3,5 millió hektoliter bor készülhet az idei szőlőből, sokkal többre azonban nincs is igény: a 3 millió hektós belső fogyasztás mellett 500–600 ezer hektoliter exportra lehet számítani. Ez az év tehát nem növeli a feszültségeket, legalábbis Magyarország egy literrel sem járul hozzá az Európai Unió ingatag piacának a felborulásához. A hazai készlet (2,5 millió hektoliter) elegendő ahhoz, hogy a folyamatos borforgalmazást biztosítsa, nem kell az új borokkal már december előtt megjelenni. Összességében tehát kiegyensúlyozott a magyar borpiac, a minőséget tekintve pedig egészen kiváló évjárat ígérkezik. (Egy kockázati tényező azért még van: egy hosszabb esős periódus esetén a szürkerothadás nemcsak a pozitív oldaláról mutatkozik be – az aszúsodás révén –, hanem komoly minőségi és mennyiségi csökkenést is okozhat. Ilyenkor ugyanis már csak rövid hatástartalmú növényvédő szerekkel lehet védekezni, ami korlátozza a lehetőségeket.
A szőlőtermelők sem panaszkodhatnak, hiszen idén emelkedett a szőlő felvásárlási ára. Míg tavaly a fehérszőlők árcentruma 40–45 forint körül volt kilónként, ma ezért csak asztali vagy tömegszőlőt lehet vásárolni. Ha valakinek fajtaigénye is van, akkor az 50–60 forintos sávban kell gondolkodnia, igazán kedvelt fajtánál 80–85 forint felvásárlási árral kell számolni. A felvásárló cégek kevésbé örülnek az áremelkedésnek, ez ugyanis most nem hárítható át a fogyasztóra. A megszorítások miatt a nem alapélelmiszernek számító bor forgalma visszaeshet túlzott drágulás esetén, a nemzetközi piacon pedig éles a verseny. Ausztrália például 10 millió hektó felesleggel küzd, egymás után zárnak be a pincészetei. Az EU is előállít minden évben legalább 20 millió hektoliter felesleget, vannak olyan körzetek, ahol kizárólag a lepárlási támogatásért termesztenek szőlőt és készítenek bort. Az EU neki is látott az ágazat reformjának, ennek keretében 400 ezer hektárnyi szőlőt kellene kivágni (NAPI Gazdaság, 2006 június 21., 3. oldal, június 23., 6. oldal), ez a terv azonban aggályokat vet fel - hívja fel a figyelmet Horváth Csaba.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet