BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vizi szerint hiányzik a vízió, de támogatandó az ÚMFT

2006. szeptember 11. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A jelenlegi változatnál sokkal jobban kellene építenie a magyar szürkeállományra és innovatív tehetségre a második nemzeti fejlesztési tervnek (ÚMFT) – jelentette ki a gazdasági és szociális Tanács hétfői ülésén Vizi E. Szilveszter. A Magyar Tudományos Akadémia elnöke szerint a kutatás-fejlesztést és a felsőoktatást kiemelt helyen kellene szerepeltetni a tervezetben, mivel amellett, hogy az idegen nyelven is tanító képzési helyek jelentős bevételt hoznak, az országimázson is javítanak. Vizi szerint építeni kellene az információs technológiákra például az egészségügy területén is, ahol technikai akadálya ma már nincs egy internetes konzíliumnak. Az MTA elnöke hiányolta a munkaanyagból a „víziót”, de összességében jónak és támogatandónak tartotta.
Nem kevés orvos és nővér van Magyarországon, hanem rossz helyen és rossz állásban – mondta az egyeztetésen Molnár Lajos egészségügyi miniszter. Molnár szerint egy hamis illúziókra épülő vélt társadalmi szerződésre hivatkozva tiltakoznak az egészségügyi ellátás átszervezése ellen. Pedig a látszattal ellentétben a rendszer ma sem igazságos és nem ingyenes. Budapesten az uniós átlag négyszerese dolgozik egyes szakorvosi területeken, míg vidéken ugyanazért az ellátásért akár 50-60 kilométert is kell utazni. A tárcavezető szerint az intézményrendszer átszervezésével csökkenteni lehetne az egyes budapesti és szabolcsi körzetek között a nők esetében meglévő 20 éves várható élettartam-különbséget. Az ÚMFT társadalmi egyeztetése ma is folytatódik: Gyurcsány Ferenc kormányfő mond beszédet az MTA vezetőivel tartandó újabb megbeszélésen.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet