BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Enyhül a feszültség az egészségügyben?

Heves vita helyett békés hangvételű megbeszélés folyt tegnap az egészségügyi reformról a szakma és a kormány képviselői között. A találkozó alapján úgy tűnik, hogy a kisebb-nagyobb kifogások ellenére a szakma rábólintott a változásokra.

2006. szeptember 5. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tegnap találkozott a szakma képviselőivel Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Molnár Lajos egészségügyi miniszter, hogy az ágazatról szóló kormánydöntéseket megvitassák. Az eddigi sajtómegnyilvánulások alapján komoly vitára lehetett számítani, ám ez elmaradt. Az egészségügy átalakítása nagyon sok vitát vált ki, sok érdeket érint és sért – mondta a kormányfő nyitóbeszédében. Hozzátette, az egyik legnagyobb konfliktus éppen abból adódik, hogy az egészség magántulajdon, és mindenki követeli azon jogot magának, hogy a saját egészségével úgy sáfárkodjék, ahogy akar. Ám ha valaki megbetegszik, akkor mindez közüggyé válik. A már kialakult rendszer több szempontból is fenntarthatatlan, ráadásul a finanszírozási oldalon több területen is válsághelyzet van.
Gyurcsány Ferenc kijelentette, hogy jó, ha 360 milliárd forintból kijönnek idén a gyógyszer-támogatási költségek. A miniszterelnök szerint mára nyilvánvalóvá vált, hogy sokkal többet nem lehet költeni az ágazatra, ugyanakkor a jelenlegi pénzből nem lehet kijönni. Arra a felvetésre, hogy a járulékfizetés mellett miért kell önrészt fizetni, azt válaszolta, hogy jelenleg 100 forint költségből csak 80 forintot fizet az egyén, így a maradék 20 százalékra valamilyen megoldást kell találni.
A kormányfő szerint a rendszerváltás egyik hibája volt, hogy az állam az önkormányzatokra hárította az ellátási kötelezettséget. Ez ugyanis alapjaiban gátolja a valódi biztosítási rendszer kialakulását. A szakma képviselői felszólaltak a kötelező kamarai tagság megszűnése ellen, szó volt az ügyeleti díjakról is, a kórházak nehéz gazdálkodási helyzetéről, illetve egyes gyakorlati teendőkről, ám úgy tűnik, a szakma alapjaiban egyetért a reformmal – még azok is, akik eddig hevesen bírálták a kormány javaslatait.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet