BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kisebb lett a külkerhiány

2006. szeptember 3. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az előzetes számokhoz képest az idei első félévre vonatkozóan jóval kisebb mérlegjavulást hozott ki a KSH a részletes adatokban: az akkori 95 millió eurós hiánycsökkenés (NAPI Gazdaság, 2006. augusztus 10., 2. oldal) ugyanis 33,5 millióra apadt. A változások jó eséllyel a hivatal folyamatos felülvizsgálatának köszönhetők. A statisztikusok most 1,096 milliárd euró deficitről számoltak be, szemben az egy évvel korábbi 1,129 milliárddal (az előzetes közzététel során a KSH még 1,194 milliárdos deficitet jelzett). Bejöttek azok az elemzői várakozások, amelyek az előzetesen közzétett júniusi hiány későbbi jelentős növekedését prognosztizálták. A júniusi hiány – sőt, a tavaly júniusi is – mértéke most egészen mást mutat, mint durván egy hónappal ezelőtt. Akkor tavaly júniusra 99,9 millió eurót, idénre 120,8 milliót jelentett a KSH, a mostani közzététel során pedig 2005 hatodik havára 66,6, az ideire pedig 110,6 millió eurót. Idén júniusban tehát a korábban véltnél sokkal nagyobb mértékű volt a deficit. Ez feltehetően az import – az elemzők által is megjósolt – bizonytalan számbavételének „köszönhető”: a mostani közlésben ugyanis magasabb importszámok szerepelnek, mint az előzetesben. Az első hat hónapban a forgalom forintárszintje az exportban 6, az importban 8 százalékkal nőtt, így – a forint 6 százalékos gyengülését figyelembe véve – az exportban lényegében változatlan, az importban pedig 2 százalékos a devizaárszint-növekedés. A cserearány pedig 2 százalékkal romlott.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet