Január elsejétől önrészt kell fizetni a háziorvosnál, a szakrendelőkben, illetve a fekvőbeteg-ellátásban, továbbá megszűnik az ingyenes gyógyszer és a kötelező kamarai tagság, változnak a patikaalapítás szabályai és létrejön az Egészségbiztosítási Felügyelet (EF) – ezekről döntött pénteken a kormány Balatonőszödön. (Az EF létrehozása a több-biztosítós rendszer bevezetésének egyik alapfeltétele, ezzel együtt a kormány eleve csak az év végére ígért erről döntést.) Az már biztos, hogy valódi biztosítási rendszer lesz – mondta pénteken Gyurcsány Ferenc kormányfő. Ezt szolgálja majd egyebek között az EF létrehozása, amely az Egészségbiztosítási Alap 1500 milliárd forintos költését felügyelné a biztosítottak érdekében. Ez az ellenőrzés jelenleg az OEP kezében van – míg a szakmai ellenőrzést az ÁNTSZ végzi –, ágazati vezetők szerint azonban jelenleg nincs valódi érdekképviselet. Az új szervezet látja el a verseny- és a piacfelügyeletet, ellenőrzi a szolgáltatások minőségét és adott esetben szankcionálhat vagy arra javaslatot tehet. Az EF-hez kerülne az önkéntes egészségpénztárak szakmai és pénzügyi felügyelete, amit jelenleg a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) lát el – mondta lapunk kérdésére Molnár Lajos egészségügyi miniszter, aki szerint fontos a minőségi adatok rendszeres vizsgálata és nyilvánosságra hozatala. Több európai országban ugyanis minden évben megjelentetik az egészségügyi szolgáltatók minőségi mutatóit, éppen ezért Magyarországon is létrehoznák az egységes indikátorokat, és az így kapott besorolások kötelezően nyilvánosak lennének.
Mi mennyi?
Jövő januártól 300 forintot kell majd fizetni orvos–beteg találkozónként – a háziorvosnál és a szakrendelőkben –, illetve kórházi ellátás esetén naponként. Ha valaki beutaló nélkül keresi fel a szakorvost, annak 600 forintot, ugyanakkor az indokolatlan sürgősségi ellátást igénybe vevőknek ezret kell majd kiadniuk.
Az indokolt sürgősségi ellátás, a szűrővizsgálatok és az állami népegészségügyi ellátás ingyenes marad. Az önrész fizetése alól teljes mentességet kapnak a hat év alatti gyermekek. Az állam a vizitdíj kétharmadát visszatéríti azon nyugdíjasoknak, nagycsaládosoknak, ahol az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a nyugdíjminimum kétszeresét (ez jelenleg 51 ezer forint), valamint a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő családoknak, a munkanélkülieknek, a rendszeres szociális segélyben, az ápolási díjból részesülőknek és a gyesen lévőknek. Ugyanakkor a krónikus betegeknek minden ellátási szinten csak az első húsz-húsz találkozóért, illetve napért kell fizetni, ez maximum hatezer forintot jelent évente. Ha pedig valaki rendszeresen vegyesen veszi igénybe a különböző szolgáltatókat, akkor évi legfeljebb 15 ezer forintot kell fizetni önrész címén.
A kormány döntése értelmében a befolyt pénzek a szolgáltatóknál maradnak, a felhasználást pedig szakmai irányelvek határozzák meg. Így várhatóan bérezésre, a technikai feltételek és a betegek komfortérzetének javítására használhatják fel. A beszedési ellenőrzési technikákról azonban még semmit sem tudni. Több szakértő korábban úgy vélte, hogy e befizetések ellenőrzése is majd az EF dolga lesz. Ám egyelőre arról sincs információ, hogy a szolgáltatóknak milyen nyugtaadási kötelezettségük lesz, illetve hogyan történik a rászorulóknak a visszafizetés. Az sincs eldöntve, hogy ki számlálja majd a befizetéseket. Bár a kormányzati elektronikus ügyfélkapu erre akár megoldás is lehetne, január elsejére képtelenség ennek minden lakosra és szolgáltatóra való bevezetése.
Átalakul a gyógyszertámogatási rendszer is
Bár a kormány ígéri, feltehetően a járulékfizetést nem tudják majd januártól ellenőrizni. (Pesszimista számítások szerint erre 2008 előtt nincs is reális esély.) A kórházi számlaadáskor a jelenleg csak elvileg működő betegszámlarendszert lehetne használni, amelynek átvételét a betegnek aláírással kell igazolnia. Ennek elmulasztása miatt szankcionálhatják a kórházat. Felvetődött egy javaslat, miszerint ha a beteg nem veszi át a számlát, a kórház a beavatkozás költségének csak 90 százalékát kapná meg. Feltehetően a receptfelíráskor nem kell majd vizitdíjat fizetni, ennek érdekében meghatároznák azon készítmények körét, amelyekből háromhavi adagot is ki lehet majd váltani, valamint az ismételt felírást akár szakdolgozó is elvégezheti.
Bár sem dobozdíj, sem receptdíj nem lesz, januártól mégis 300 forintba kerülnek majd az eddig 100 százalékban támogatott gyógyszerek. Ezzel együtt szinte biztosan átalakul a teljes gyógyszertámogatási rendszer. A miniszter erősíteni kívánja a versenyhelyzetet a nyilvános árképzés megteremtésével is. Egy úgynevezett gyógyszer-gazdaságossági törvényt alkotnának meg, így a miniszter korábbi kijelentéseinek megfelelően megszűnhet a gyártókkal való külön megegyezések intézménye.
