A célok világosak, az eszközök megfelelők, ennek ellenére vannak vitatható részei a kormány konvergenciaprogramjának – összegezte Simor András, a Deloitte Zrt. elnök-vezérigazgatója a konvergenciatanács által készített jelentés megállapításait. A tanácsot (amelynek Simor mellett tagja Bogsch Erik, a Richter Gedeon NyRt. vezérigazgatója és Surányi György, a CIB elnöke) a kormány kérte fel, hogy értékelje a konvergenciaprogram javaslatát. Simor szerint az egyik bírálatra érdemes elem az adómix, amely nem kedvez a versenyképességnek. Növelni kellene ugyanis a fogyasztási és vagyonadók arányát, valamint az adóbázis szélesítése mellett csökkenteni az szja-t és a járulékokat.
Nem lehet hiteles, konkrét eurócéldátumot ma kijelölni, ezt 2008-ban kellene megtenni egy parlamenti egyeztetés után – fogalmazott Simor András. Surányi György, a jegybank korábbi elnöke szerint a 2001 és 2005 között elért egyharmados fogyasztásiszint-növekedésben nem tesz jóvátehetetlen kárt a konvergenciaprogram. Ugyanakkor nem megkerülhető, hogy akár fájdalmas intézkedésekkel is helyreállítsuk az egyensúlyhiányt. Surányi bírálta Járai Zsigmond MNB-elnököt, aki szerinte saját apparátusának is ellentmond, amikor szakmailag megalapozatlannak tartja a konvergenciaprogramot.
