BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Alternatívákat kínál a Zöld könyv

2006. augusztus 23. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Még néhány napig tart az egészségügyi reform vitairatának, a Zöld könyvnek a társadalmi vitája, az egészségügyi minisztérium, illetve a kormány ezt követően kezdi el a jogalkotói munkát. Szinte biztosra vehető, hogy az első intézkedések között lesz azon szervezet létrehozása, amely az eddigi kommunikáció szerint a biztosítottak érdekeit képviseli majd, de a valóságban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár – illetve a több-biztosítós rendszer bevezetésével az összes biztosító – felügyeleti szerve lesz. A Zöld könyv sajátossága, hogy nem egy konkrét intézkedési csomag részletes leírását tartalmazza, hanem irányított kérdésekkel próbál rávilágítani a magyar egészségügy problémáira és a lehetséges megoldásokra. A több-biztosítós rendszerrel kapcsolatban azt emeli ki a dokumentum, hogy az államosításokig Magyarországon is ez a rendszer működött, továbbá hogy az unió régi tagállamainak polgárai is több egészségbiztosító között választhatnak. A vitairat ugyanakkor leszögezi: mindez nem azonos az üzleti biztosításokkal és a szolidaritás elv megszűnésével.
A Zöld könyv szerint a járulékfizetőknek akkor sem kell többet fizetniük mint jelenleg, ha megszűnik az OEP egyeduralma, és a biztosítók nem válogathatnak majd a biztosítottak között, így nem alakulhat ki külön „szegény”, illetve „gazdag” egészségügy. Az átalakulás egyik variációja, hogy a továbbra is az OEP által finanszírozandó alapcsomag – tehát a kötelező járulékok befizetéséért járó ellátások – meghatározását követően az oda nem tartozó ellátásokra (szépészeti beavatkozások, hotelszolgáltatás), illetve magas kockázati tényezők esetén (például veszélyes sport) kiegészítő biztosítást köthetnének az állampolgárok. A másik lehetőség, hogy már alapszinten is bevezetnék a több-biztosítós rendszert; a járulékfizetők megválaszthatnák, hogy a kötelező befizetéseiket hova viszik, a biztosítók pedig versenyeztetnék és szigorúan ellenőriznék a szolgáltatókat. Az átalakításról a kormány tavasszal úgy nyilatkozott, hogy majd csak 2008-ban döntenek róla, addig az OEP alakuljon át valódi biztosítóvá. Nyáron enyhülni látszott a több-biztosítós rendszerrel kapcsolatos szocialista ellenérzés, ugyanis a koalíció úgy döntött, hogy a lehető legrövidebb idő alatt alakuljon át a biztosítási rendszer. Bár azt még mindig nem tudni, hogy ez konkrétan hogyan menne végbe, azt sejteni lehet, hogy 2007 ősze előtt nemigen történik meg; ami a gyakorlati magvalósulást illeti, a szakemberek szerint 2008 elején választhatnak legkorábban biztosítót a járulékfizetők.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet