Jól vizsgázott a fővárosi egészségügy a vasárnapi vihar után, amikor is háromszáz sérültet kellett ellátni. A sérülteket öt intézetben – Péterffy Sándor utcai Kórház, Szent János Kórház, Országos Baleseti és Sürgősségi Intézet, Madarász utcai Gyermekkórház, Károly Sándor Kórház – fogadták. A legnagyobb csúcsban 20 másodpercenként érkezett új beteg – mondta a NAPI Gazdaságnak Budaházy Emil, a Péterffy Sándor utcai kórház főigazgatója. Reggel hét óráig 136 beteget láttak el és 36 műtétet hajtottak végre. A kórházban eredetileg hat traumatológus tartott ügyeletet és két nagy műtő állt rendelkezésre teljes stábbal, ami eleve erős és az átlagosnál nagyobb létszámú készenlétnek számít. Természetesen vasárnap további orvosokat kellett behívni, de sokan hívás nélkül is mentek segíteni. A többletköltség még nem ismert, de milliós nagyságrendű, becslések szerint 4–10 millió forint között lehet – mondta Budaházy. A főváros az ellátásban részt vevő öt intézménynek 10 millió forintos gyorssegélyt biztosít, ebből a Péterffynek várhatóan 4 millió forint jut.
A kórházaknak nagyobb események idején nem kell erősített ügyeletet tartaniuk, csak ha a szervező azt külön kéri – ilyen egyebek között a Sziget Fesztivál. Ugyanakkor minden kórháznak van készenléti terve arra, hogy ilyen esetekben mennyivel képesek a kapacitást bővíteni, hány orvost tudnak mozgósítani. Egy jogszabály szerint minden 100 ezer fő feletti rendezvényre katasztrófa-, illetve mentési tervet kell készíteni – tudta meg lapunk az Országos Mentőszolgálattól –, ám a törvény azt nem határozza meg, hogy ezt a tervet kinek kell elkészítenie. Az OMSZ mindenesetre rendre elkészíti a mentési terveket, egyeztet a tűzoltósággal és a rendőrséggel – ezek bejáratott és jól működő útvonalak. Éppen ezért vasárnap is zökkenőmentesen működött a mentés. A tűzijáték ideje alatt a MEH tizenkét mentőautót rendelt meg a helyszínre – ennek költsége 327 ezer forint volt –, ám a mentésbe további negyven, a fővárosban szolgálatot teljesítő rohamautó kapcsolódott be. A kórházak kapacitásáról a Központi Ágynyilvántartó Intézet tájékoztatta a mentőket.
