BUX 139933.86 0,22 %
OTP 45990 0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A PM segít: hogyan kerüljük ki a telefonadót

2006. augusztus 21. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Vannak legális útjai a telefon magáncélú használata esetén fizetendő adó elkerülésének – derül ki a Pénzügyminisztérium honlapján közölt jogértelmezésekből.
A három héttel ezelőtti első összeállítás után (NAPI Gazdaság, 2006. augusztus 3., 1–2. oldal) a tárca ismét közzétette a júliusban elfogadott adótörvényekhez nyújtott magyarázatait. A slágertéma továbbra is a minimálbér kétszerese után fizetendő járulék, de számos kérdés érkezett a különböző természetbeni juttatásokkal kapcsolatban is. Ezek között is a vezető helyen a céges telefonáfára vonatkozó módosítás állt, ami szerint a cégek választhatnak: tételes híváslistát vezetnek, amelyből kigyűjtik a magáncélú beszélgetéseket, s ezeket természetbeni juttatásként számolják el, vagy az összes telefonköltség 20 százalékát adózzák le a természetbeni juttatások szeptembertől 10 százalékponttal, 54 százalékra emelkedő mértékével.
Amennyiben a tételes elkülönítésre nincs lehetőség, a cégvezetés dönthet úgy, hogy az adóhatósághoz hasonlóan a számlák 20 százalékát magáncélú használatnak tekinti, és azt a munkavállalók hozzájárulásával részükre kiszámlázza és velük megtérítteti. A PM illetékes szakértője szerint ez az eljárás jogszerű, s így valóban elkerülhető az adóköteles jövedelem keletkezése, ezzel pedig az 54 százalékos adó megfizetése.
A pénzügyi tárca tanácsot ad a tételes elkülönítés gyakorlati kivitelezéséhez is. Erre – a szakértők szerint – alkalmas lehet egy hívásnapló vezetésének előírása, amelyben a dolgozók feltüntetik a hívott számot és a beszélgetés okát. A tárca szerint a hívásnapló a cég szempontjából is mértéktartásra ösztönöz, mert feltehetően visszatartja a dolgozókat a cég számlájára történő magánbeszélgetésektől. A hívásnapló és a részletes számla egybevetése alapján megállapítható az egyes dolgozók telefonhasználata, és akár az is igazolható, hogy egyáltalán nem történt magánbeszélgetés.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet