Továbbra sem változik a negatív összhangulat a bankközin, a forint tegnap délelőtt ott folytatta, ahol pénteken abbahagyta: 280,45 forinton is jegyezték az eurót, ez az elmúlt hónap leggyengébb kurzusa. Elemzők és kereskedők egyaránt azon a véleményen vannak, hogy a konvergenciaprogram kiszivárogtatott verziója kapcsán csalódottság mozgatja a befektetők döntéseit. A pénteki hírek állnak a mozgások mögött – kommentált Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető makroelemzője. A Bloomberg-tévében Papp Zsolt, az ABN-Amro szakértője fél 11 körül a három napja tartó lendületes forintgyengülés kapcsán hangsúlyozta: a hazai fizetőeszközzel kapcsolatos pesszimizmus egyértelműen a konvergenciaprogramot övező bizonytalansággal magyarázható. Az euró pénteki, négyforintos drágulásához tegnap több mint két forintot hozzátett a piac. A gyengülési hullám a régiót is utolérte – a hangulat ezen a szinten sem nevezhető pozitívnak –, igaz, nem olyan mértékben, mint a forint esetében, az esést a magyar deviza vezeti.
A kilátásokat illetően annak ellenére sem lehet komolyabb javulásra számítani, hogy tegnap délután 279 forint alá süllyedt az euró jegyzése. Kolba Miklós, az ING devizakereskedője szerint egyelőre optimizmusra semmi ok, most már a hosszabb távú befektetők is az eladói oldalt erősítik, igaz, a hullámvölgy talán nem lesz akkora, mint júniusban volt, amikor 285 forint körül járt a közös deviza ára. Az sem javítja a magyar deviza pozícióit, hogy a szakértők egy része az euró bevezetésének lehetséges dátumaként már 2015-öt jelöli meg. Magyarország legfőbb problémája jelenleg pedig nem a jókora költségvetési deficit, hanem az, hogy a kormány elvesztette hitelét a külföldi befektetők szemében – fogalmazott Papp Zsolt. E hitelvesztés folytatódhat, amennyiben továbbra sem sikerülne elérni a hiánycél, illetve ismét újabb módosítások következnének. A monetáris politika hitelét pedig az veszélyezteti erősen, hogy a kormányfő a megszorító csomag júniusi bejelentésével egyidejűleg alacsonyabb kamatokkal és sávközép felé elmozduló árfolyammal operáló monetáris politikát nevezett kívánatosnak. Ebből a piac a monetáris politika felpuhulását olvasta ki, mivel jövőre a miniszterelnök jelöl utódot a szigorú monetáris politika mellett elkötelezett jegybankelnök és az MNB három alelnöke helyére.
