BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kevés lesz a jó minőségű áru

2006. augusztus 16. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A tavaszi hideg talán még a későbbi nagy melegnél is inkább próbára tette a magyar kertészeket nemcsak a szabadföldi zöldség-, de a gyümölcstermesztés terén is. A június közepéig tartó esős, hideg időjárás következtében a kertészeti termőterület egy része kiesett a termelésből, körülbelül 2-3 héttel csúszott is az idei szezon kezdete. Egyes hideget kedvelő növényekből – például a borsóból – nagyon jó termés lett, az összes többi azonban megsínylette a kedvezőtlen feltételeket. A még ezután betakarítandó növények esetében is az időjárási körülmények okozhatnak károkat. A paprika és a paradicsom termelése kielégítő, a káposzta és a gyökérzöldségek esetében – sárgarépa, petrezselyem – a termelők megtalálták azt a szegmenst, amelyben érdemes dolgozni. A két legnagyobb feldolgozói termékkör, a zöldborsó és a csemegekukorica termelése pedig Európában is számottevőnek számít.
Az idén összességében a múlt évihez hasonló zöldség- és gyümölcstermés várható, a jó minőségű termékek esetében azonban inkább termékhiányra lehet számítani – mondta lapunknak Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója. A szakember szerint megtévesztő, ha a bogyós gyümölcsök termelői az alacsony árra panaszkodnak majd, ennek ugyanis az is oka lehet, hogy nem azt az árustruktúrát kínálják, amire a piacnak szüksége lenne. Pedig tudomásul kell venni – fogalmaz –, hogy a bogyósoknál a léfelhasználás, illetve a szörpkészítés igénye csökken, a kiszerelt, nyomon követhető, minőségbiztosított termékekre azonban bővül a kereslet. Az idén talán csak a dinnye termelői ára magasabb, mint tavaly volt, a termés azonban jóval kevesebb. A sárgadinnye termőterülete lassan növekszik, a külföldi megrendeléseket a tészeken keresztül teljesíteni lehet. A meggy és a cseresznye a 2003–2004-es katasztrofális időszak után megnyugtatóbb helyzetben van, kevesebb termett belőlük ugyan a vártnál, ez azonban a hideg idő számlájára írható. Az a folyamat mindenesetre már elindult a lengyelekkel és a németekkel közösen, amelynek nyomán egy viszonylag egyeztetett piaci helyzet jöhet létre néhány év alatt. Ez a három ország ugyanis ki tudja elégíteni meggyel az európai igényeket, ezzel az EU is tisztában van. A fólia alatt termesztett földieper jó minőségű volt, a szabadföldi annál kevésbé. Ami az almát illeti, a tavalyi visszaesés után az idén közepes termésre van kilátás, a kajszi is közepes mennyiségű, de jó minőségű.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet