Az első hat hónapban annak ellenére jelentősen, 95 millió euróval mérséklődött a külkereskedelem hiánya, hogy júniusban 21 millió euróval romlott a szaldó az egy évvel korábbihoz képest – derül ki a KSH legfrissebb adataiból. A hivatal első becslése szerint a hatodik hónapban euróban mérve az export és import értéke egyaránt 10 százalékkal bővült a megelőző év azonos hónapjához viszonyítva. A külkereskedelmi mérleg hatodik havi hiánya 121 millió eurót (30 milliárd forintot) tett ki, ami lényegesen jobb az elemzői várakozásoknál – a Reuters konszenzusa 174,5 millió eurót mutatott. A kivitel értéke forintban számolva 1314, a behozatalé 1344 milliárd forintot ért el, ami a forgalom mindkét irányában 19 százalékos növekedést jelent az egy évvel korábbi szinthez képest. Az egyenleg 4 milliárd forinttal romlott a 2005. júniusihoz viszonyítva. Az idei első félévben a kivitel értéke 16, a behozatalé 15 százalékkal bővült, a külkereskedelmi mérleg hiánya 1,099 milliárd euró (280 milliárd forint) volt. Forintban számítva: az export értéke 22, az importé pedig 20 százalékkal nőtt 2005 első hat hónapjához képest.
Már az év elején és a félév során végig látszott, hogy a tavalyi kedvező adatokhoz képest is nagy javulásra lehet számítani – kommentált Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. A szakértő – aki 130 milliós júniusi deficitet várt – azonban kétségét fejezte ki az adatok megbízhatóságát illetően, mivel az import számbavételének módszertani változása lényeges bizonytalanságot hozott a rendszerbe, azaz a behozatal számbavétele jó eséllyel nem teljesen fedi a valóságot. Erre egyébként a jegybank is időről időre figyelmeztet a fizetési mérleg összeállítása során. A KSH folyamatosan korrigálja az adatokat, de félő, hogy ezek csak kisebb részben hozzák felszínre a be nem vallott importot. Az idei kilátásokról a szakértő kedvezően nyilatkozott: a tavalyi 2,8 milliárd euró hiány 200 milliós lefaragását várja, így az év végére hozzávetőleg 2,6 milliárd euró külkereskedelmi deficitre, jövőre pedig további javulásra számít.
