BUX 138657.56 0,75 %
OTP 44550 1,3 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kimaradhatott az import egy része a statisztikából

2006. augusztus 9. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az első hat hónapban annak ellenére jelentősen, 95 millió euróval mérséklődött a külkereskedelem hiánya, hogy júniusban 21 millió euróval romlott a szaldó az egy évvel korábbihoz képest – derül ki a KSH legfrissebb adataiból. A hivatal első becslése szerint a hatodik hónapban euróban mérve az export és import értéke egyaránt 10 százalékkal bővült a megelőző év azonos hónapjához viszonyítva. A külkereskedelmi mérleg hatodik havi hiánya 121 millió eurót (30 milliárd forintot) tett ki, ami lényegesen jobb az elemzői várakozásoknál – a Reuters konszenzusa 174,5 millió eurót mutatott. A kivitel értéke forintban számolva 1314, a behozatalé 1344 milliárd forintot ért el, ami a forgalom mindkét irányában 19 százalékos növekedést jelent az egy évvel korábbi szinthez képest. Az egyenleg 4 milliárd forinttal romlott a 2005. júniusihoz viszonyítva. Az idei első félévben a kivitel értéke 16, a behozatalé 15 százalékkal bővült, a külkereskedelmi mérleg hiánya 1,099 milliárd euró (280 milliárd forint) volt. Forintban számítva: az export értéke 22, az importé pedig 20 százalékkal nőtt 2005 első hat hónapjához képest.
Már az év elején és a félév során végig látszott, hogy a tavalyi kedvező adatokhoz képest is nagy javulásra lehet számítani – kommentált Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. A szakértő – aki 130 milliós júniusi deficitet várt – azonban kétségét fejezte ki az adatok megbízhatóságát illetően, mivel az import számbavételének módszertani változása lényeges bizonytalanságot hozott a rendszerbe, azaz a behozatal számbavétele jó eséllyel nem teljesen fedi a valóságot. Erre egyébként a jegybank is időről időre figyelmeztet a fizetési mérleg összeállítása során. A KSH folyamatosan korrigálja az adatokat, de félő, hogy ezek csak kisebb részben hozzák felszínre a be nem vallott importot. Az idei kilátásokról a szakértő kedvezően nyilatkozott: a tavalyi 2,8 milliárd euró hiány 200 milliós lefaragását várja, így az év végére hozzávetőleg 2,6 milliárd euró külkereskedelmi deficitre, jövőre pedig további javulásra számít.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet