BUX 138976.86 0,98 %
OTP 44650 1,52 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Aprókat léphet az MNB

2006. augusztus 7. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Elemzők szerint a piacok már inkább tartást, mint emelést áraznak a mai Fed-kamatdöntés elé, ám a feltörekvő piaci instrumentumokra nem is az emelés ténye, hanem a kilátásokat taglaló komment gyakorolhatja a legnagyobb hatást. Egyelőre a szokásosnál is nagyobb a bizonytalanság, bár az amerikai makroadatok talán inkább azt valószínűsítik, hogy legalábbis szünetelni fog az USA kamatemelési ciklusa – a jelek azt is mutatják, hogy a szigorítási várakozások már nem tudják erősíteni a dollárt. A Fed döntésének hatásairól megoszlanak a magyarországi elemzői vélemények, van, aki szerint a kamatelőny 25 bázispontos szűkülése nem oszt, nem szoroz, mások úgy vélik, hogy a Fed-tartás 25, az emelés pedig 50 bázispontos jegybanki emelést von maga után. A múlt heti európai és a meglepetésszerű angol kamatemeléssel mindenesetre szűkült az MNB javára fennálló kamatdifferencia, sőt ezt feltörekvő piaci oldalról a minapi 50 bázispontos dél-afrikai szigorítás is szűkítette, így elemzői vélemények szerint a jegybank is benn marad az emelési ciklusban.
Kibontakozni látszik a lassulás, a legutóbbi amerikai GDP-adatok is azt mutatják, hogy nem kell rohamtempóban szigorítani – vélekedik Suppan Gergely, a Takarékbank szakértője. Szerinte az sem kizárt, hogy a Fed 1-2 hónapot kivár, ám amennyiben mégis emelkedne az amerikai alapkamat, úgy a forint gyengüléssel válaszolna – igaz, várhatóan nem jelentőssel, az euró árfolyama 272-273 forintig mehet el –, s fennmaradna a magyar deviza törékenysége, amit az elemző szerint leginkább reális konvergenciaprogrammal lehetne csökkenteni. Mindenesetre amennyiben nem lesz agresszívabb a nemzetközi kamatpolitika, az MNB maradhat az apró – 25 bázispontos – lépéseknél.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet