A magyar kormány számára sürgető a konvergenciaprogram elkészítése és Brüsszelbe juttatása, nagy kérdés, hogy milyen hiánycsökkentési pályát rajzol fel benne. Az eddig napvilágra jutott információk szerint alapvetően a hiánymérséklést helyezik a középpontba. A lengyel kormány a minap felvázolt egy alternatív lehetőséget is (erről cikkünk az 5. oldalon), amely a gazdasági növekedésre spekulál a GDP-hez viszonyított hiány mértékének leszorítása során. Elemzői vélemények szerint elvileg a varsói megoldáskísérlet is járható út lenne, ám Magyarországon nem sok esélyt látnak rá, mivel a deficit abszolút mértéke is erősen ingadozott az elmúlt években, elég csak a választások miatti hullámzásra gondolni.
Kérdés az is, hogy mit lehet hatékonyabban kommunikálni Brüsszel felé, valamint érdemes-e bárminek az elhitetésével próbálkozni, ahelyett hogy mindenekelőtt a hitelesség visszaszerzésén munkálkodna a kormány. Szakértők szerint ez alapvetően fontos lenne, s ezt hihető konvergenciaprogram és hiánycsökkentési pálya prezentálása segíthetné elő. Elemzői körökben egyébként semmiféle arra utaló információ nem bukkant fel, hogy a kormány akár csak fontolóra is venne a lengyelhez hasonló elképzelést. Varsó kiindulópontja egyébként is más: a lengyel kormány iránti bizalom messze nem rogyadozik annyira, mint a magyar iránti, s Lengyelország eddig viszonylagos biztonsággal hozta a deficitterveket.
