Sólyom László köztársasági elnök szerdán véleményezésre megküldte az Alkotmánybíróságnak (Ab) a felsőoktatási törvény módosításáról szóló törvényt – adta hírül a Köztársasági Elnök Hivatala. Sólyom szerint a törvény egy rendelkezése sérti a felsőoktatási intézmények autonómiáját, ugyanis a jövőben a felsőoktatási intézmény rektora csak a gazdasági tanács egyetértésével nyújthatna be a szenátus részére az intézmény autonómiáját olyan alapvetően érintő javaslatokat, mint amilyen a költségvetés. A gazdasági tanácsok jogkörének bővítésére vonatkozó javaslat már a parlamentben is vihart kavart, az SZDSZ képviselői ugyanis egy kivétellel nem szavazták meg az erre vonatkozó módosítást.
Egyre több szervezet készül el beadványával a júliusban elfogadott adótörvény-módosításokkal kapcsolatban is. Az Alkotmánybírósághoz eddig három beadvány érkezett az adótörvények ügyében (NAPI Gazdaság, 2006. július 31., 2. oldal). Tegnap a Fidesz három képviselője is az Ab-hoz fordult a házipénztáradóval kapcsolatban, mivel szerintük az új adónem a vétlen és jóhiszemű adózók tömegeit is hátránnyal sújtja. Dolgozik saját beadványán a Levegő Munkacsoport (LM), a Bankszövetség és a VOSZ is. Az LM még augusztusban megteszi észrevételeit az Ab-nak, melyekben azt kifogásolják majd, hogy a kormány úgy kívánja csökkenteni a deficitet, hogy az tovább növeli az emberi munkát sújtó adókat és pénzt von el a környezetkímélő tevékenységektől – mondta a NAPI Gazdaságnak Lukács András, a szervezet vezetője.
