A kormány kedden nyilvánosságra hozta az Új Magyarország fejlesztési tervre (ÚMFT) keresztelt második nemzeti fejlesztési tervet (NFT2), melyet ezzel társadalmi vitára is bocsátott – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón. A Fejlesztéspolitikai Kabinet által február végén elfogadott első olvasathoz képest az új változat kibővült a részletes helyzetelemzéssel, az operatív programok közötti lehetséges forrásmegosztásra vonatkozó javaslatokkal, valamint az intézményrendszert bemutató résszel.
A 128 oldalas anyag foglalkozik a 2004 és 2006 közti első NFT értékelésével is. Eszerint számos probléma adódott a megvalósítás során, így hiányos volt az intézményrendszer különböző szintjei közötti kommunikáció, bizonytalan a végrehajtás, nem hasznosították megfelelően a korábbi programok tapasztalatait és nem ismerték eléggé a hatásmechanizmusokat. Jó pont viszont, hogy már az első év után jelentős átalakítások történtek a végrehajtás rendszerében, hogy a támogatottak gyorsabban és kevesebb adminisztrációval jussanak a támogatásokhoz. Egy további önbírálat szerint általános probléma volt a célok definiálatlansága is.
Az ÚMFT helyzetértékelése szerint Magyarország számára rövid és középtávon különösen nagy kihívást jelent a makrogazdasági stabilitással, a növekedéssel és a foglalkoztatás bővítésével összefüggő célok együttes elérése. A tervezet számol a kiigazítás esetlegesen kedvezőtlen foglalkoztatási hatásával, melynek kezelését az inaktivitást növelő eszközök helyett – itt vélhetően a korai nyugdíjazásra gondoltak – az aktivitás megőrzését szolgáló eszközökkel oldanák meg.
A tervezet a korábbi fejlesztéspolitikai anyagoknál kiemeltebb helyen kezeli a makrogazdasági stabilitás ügyét, melyet a sikeres fejlesztéspolitika feltételének nevez. A részleteket illetően ugyanakkor a várhatóan augusztus közepére elkészülő konvergenciaprogramhoz irányítja az érdeklődőket. A kibővített tervet a kormány ismét partnerségi egyeztetésre bocsátja, a véleményeket szeptember 4-ig várják.
