Az egészségügyi reform első lépése várhatóan az Országos Egészségbiztosítási Pénztár felügyeleti szervének felállítása lesz, amely elsősorban a biztosítottak jogainak védelmében jár majd el – derült ki a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón. A kormány által elfogadott zöld könyv – igaz, az eddigi hasonló anyagokhoz képest részletesebben – a magyar egészségügyi rendszer eddig is ismert problémáit boncolgatja: a biztosítottak érdekképviseletének hiánya, átláthatatlan gyógyszerárképzés, pazarló ellátó rendszer, alacsony átlagéletkor, potyautasok. A különbség annyi, hogy ez ezúttal nem a reform programja, hanem egyelőre csak vitaanyag.
A zöld könyvet, amely a magyar egészségügy problémáira kínál megoldási lehetőségeket, augusztus 31-éig társadalmi és szakmai vitára bocsátják és az így beérkezett vélemények alapján kezdődik majd meg a jogalkotási folyamat – jelentette ki Molnár Lajos szakminiszter. A könyv átfogó képet igyekszik adni a magyar egészségügy nehézségeiről, a szükséges változtatásokról, és ehhez több nemzetközi példát felsorol, mégis egyértelműen a kormány egészségügyi törekvései olvashatók ki belőle. Az irat a taj-kártya alternatívájaként a drága, de korszerű elektronikus, illetve az olcsó, de az ellátás biztonságát nem növelő, hagyományos papíralakú kártyát említi. (Az alternatíva szó ez esetben nemigen állja meg a helyét, hiszen uniós előírás, hogy 2008-ig át kell állni az elektronikus formára.) A következő hetekben elkezdődnek a szakmai egyeztetések és az állampolgárok is elmondhatják a véleményüket.
