Bevezetik a tandíjat és emelik a pedagógusok kötelező óraszámát – döntöttek a képviselők az Országgyűlés rendkívüli nyári ülésszakának utolsó ülésén. Lapunk korábbi információi szerint a kormány mintegy 40 milliárd forintos kiadáscsökkenésre számít az óraszámemelés nyomán.
A Fidesz az Alkotmánybírósághoz fordul a köz- és felsőoktatási törvények módosítása kapcsán, többek között a differenciált óraszámemelést és a felsőoktatási gazdasági tanácsok hatáskörének kibővítését nehezményezik. Koalíciós vita is kialakult az ügyben, hogy a felsőoktatási intézmény vagyonkezelésében lévő kincstári vagyon elidegenítésére vagy megterhelésére vonatkozó döntést a szenátus kezdeményezi ugyan, de a döntést a gazdasági tanács hozza meg és az intézmény költségvetésének is e szervek lesznek formális módon a benyújtói. Pont került a közszférában foglalkoztatottak jogviszonyáról szóló törvény tárgyalására is. Az elfogadott szöveg szerint a jövőben nem lesz kötelező más munkakört felkínálni a felmentett, nem vezető beosztású közszolgáknak és a végkielégítést is csak a hat hónapos felmentési idő lejártával kaphatják meg. Nem lesz arra sem lehetőség, hogy egy közszolga egyazon időszakra kapjon végkielégítést és bért.
Fontos változás ugyanakkor az eredeti javaslathoz képest, amelyet az ellenzék szavazataival fogadtak el, hogy bizonyos pontok, így például a végkielégítés időszak végi kifizetése csak a 2007. január 1-jét követően közölt felmentésekre, illetve felmondásokra lesz érvényes.
