Az EU gazdálkodói szervezete, a COPA-COGECA becslései szerint az aszály 2003-ban legalább 13,1 milliárd eurós kárt okozott az uniós gazdáknak. Az „összeurópai” aszálykárból akkor Magyarország – a gyenge gabonatermés miatt – 100 milliárd forintnyit szenvedett el a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) becslése szerint.
Idén ilyen kárral biztosan nem kell számolni, sőt jót is tesz a gabonának, ha néhány napig még nem esik az eső – mondta lapunknak Krista István, a MOSZ tanácsosa. Más kérdés – tette hozzá –, hogy a növényeket hosszabb ideig tartó aszályos időszak alatt öntözni kell. Az idei rendkívüli belvizes helyzet egyes térségekben szükségtelenné teheti az intenzív öntözést, más területeken viszont – például Biharnagybajom környékén – a belvíz elvonulása után máris öntözni kellett volna. A szakember emlékeztetett arra, hogy a MOSZ többéves kitartó javaslatait követően a kormány mentesítette a mezőgazdasági termelőket a vízkészletjárulék-fizetési kötelezettség alól. A jogszabály szerint 2006. január 1-jétől nem kell a vízfelhasználónak ezt fizetnie – többek között öntözési, rizstermelési és halgazdasági vízhasználat vonatkozásában. Ez a mentesség ugyanakkor nem érinti a vízhasználatra vonatkozó bejelentési kötelezettséget.
