Köszönő viszonyban sincs a kormány és az MNB vezetésének helyzetértékelése a kiigazítási csomaggal és az euróbevezetéssel kapcsolatban – derült ki a jegybankelnök és a kormányfő tegnapi találkozója után. Járai Zsigmond MNB-elnök úgy vélte: ideje lenne feladni a 2010-es euróbevezetési célt, mivel az megvalósíthatatlan. Járai szerint a már elfogadott adódöntések nem a jó irányba mutatnak, mivel emelhetik az inflációt, csökkenthetik a versenyképességet. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök válaszában úgy vélte, a jegybank által javasolt kiigazítási politika a szociális kiadások „brutális megkurtításával” járna. Gyurcsány bírálta a jegybank igazgatóságának politikáját, amiért az szerinte elsősorban a tőketulajdonosok érdekeit szolgálja, és elfogadhatatlan módon csökkentené többek között a nyugdíjakat és az egészségügyi kiadásokat.
A kormányfő megerősítette: továbbra is az a kabinet hivatalos álláspontja, hogy a kormányzati ciklus felére, 2008-ra teljesíteni kell a maastrichti kritériumokat. Arra a kérdésre, hogy ezt követően a lehető leghamarabb, azaz már 2010-ben bevezetnék-e a közös európai fizetőeszközt, Gyurcsány csak feltételes módban válaszolt. Ha létrejött az egyensúlyi helyzet, akkor „általában azokkal értek egyet”, akik szerint be kell vezetni az eurót – mondta a kormányfő.
Bár a szópárbaj során eltértek a tárgytól, az egyeztetés a kormány szándékai szerint az augusztus 31-éig elfogadandó konvergenciaprogram előkészítéséről szólt, melyen a miniszterelnök közlése szerint nem beszéltek árfolyam-politikai ügyekről.
