BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megoldódhat az orvoskálvária

Bár a kórházban dolgozó orvosoknak nagyjából csak 12 százaléka dolgozik nem klasszikus munkavállalóként, nagy vihart kavart, hogy az egészségügyben is fel kell számolni a színlelt munkavállalást, igaz, szakemberek szerint akár pozitív eredménye is lehet a mostani botránynak.

2006. július 6. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Csitulni látszik az orvosok színlelt szerződése miatt kitört vihar, ha ideiglenesen is, de valamennyi kórház talált megoldást arra, hogy az orvosok ismét munkába állhassanak. Az intézményeknek, illetve a szaktárcának két és fél éve volt a felkészülésre, hogy az egészségügyben megszüntesse a színlelt munkavállalási szerződéseket, ám – és ezt mindkét oldal elismeri – nemigen történt semmi. A kórházszövetség korábbi – 93 intézményre kiterjedő – adatai alapján az orvosok 12,5 százaléka nem klasszikus munkavállalóként, hanem más jogviszonyban látja el feladatát. Ezen orvosok többsége feltehetően vállalkozóként és nem szabadfoglalkozású orvosként dolgozott.
A munkaerőhiány, az ügyeleti díj okozta problémák és az alulfinanszírozottság miatt a kórházak sok esetben kénytelenek voltak így alkalmazni az orvosokat – mondta a NAPI Gazdaságnak Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Leginkább pedig azok az intézmények lehetnének támadhatóak, amelyek vegyesen – délelőtt közalkalmazottként, ügyeletben vállalkozóként – foglalkoztatják az orvosokat. Több kórház július elsejével közalkalmazotti vagy szabadfoglalkozású státust kínált fel az addig vállalkozói szerződéssel rendelkező doktoroknak, ám ez jelentős bevételcsökkenést jelentett az orvosok számára, így többen nem voltak hajlandóak az új feltételeket vállalni. Így derülhetett ki, hogy például az APEH irányelvei a színlelt munkavállalásról túl általánosak és nem veszik figyelembe az ágazati sajátosságokat. Ugyanakkor arra is fény derült, hogy az eddigi irányelvekből kimaradt a közreműködői státus, amit eddig nemigen vett észre senki, holott a szerződések többsége ilyen volt.
Az egészségügyi bizottság szerdán ajánlást fogalmazott az adóhivatal és a munkaügyi felügyelet felé, miszerint az egészségügyi törvény – a jogszabályi keretek között – lehetővé teszi az orvosok számára a szellemi szabadfoglalkozásban végzett munkát – mondta lapunknak Kökény Mihály, a bizottság elnöke. Véleménye szerint az APEH irányelveiben is figyelembe kell venni az ágazati sajátosságokat. Ezzel együtt várhatóan a munka törvénykönyvét is felülvizsgálják az egészségügyben dolgozók speciális helyzete miatt, így végül az ügyeleti vita végére is pont kerülhet.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet