Visszavonta a Pénzügyminisztérium a költségvetési szervek átvilágítására vonatkozó nettó 240 millió forintos közbeszerzését – értesült a NAPI Gazdaság. A kiírás szerint négy központi költségvetési szerv teljes átvilágítására, illetve a hatékonyságot növelő javaslatok megtételére szólt volna a felkérés. A tárca célja a tenderrel benchmark értékű intézményi modellek kialakításának megalapozása lett volna.
A kiírás ismeretében három pályázó adott be anyagot, ám a PM szakértői sem a szakmai vállalások, sem azok ellenértéke szempontjából nem tartották megfelelőnek a vállalásokat. A közbeszerzés lefújása mellett szóló érv volt az is, hogy az új kormányzati struktúrában már nem a pénzügyi tárca, hanem a kancellária mellett működő államreform-bizottság lesz felelős az intézményi átszervezésekért. Lapunk korábbi értesülései szerint (NAPI Gazdaság, 2005. november 23., 2. oldal) a szóban forgó közbeszerzés csak az átvilágítások első körét jelentette volna. Ebben a kezdeti fázisban négy intézményt: egy vidéki egyetemet, egy múzeumot, egy állat- és élelmiszer-egészségügyi állomást, valamint egy ÁNTSZ-kirendeltséget vizsgáltak volna abból a szempontból, hogy mennyire általánosíthatók az átszervezésük során tapasztalt eredmények. Az eredeti tervek szerint már tavaly nyáron megkezdődtek volna az átvilágítások, és a tenderek valóban szerepeltek is a tárca első féléves közbeszerzési tervében, de az országgyűlési választások közeledtével piros lámpát kapott a végrehajtás.
Így az 500 millió forintos keret felhasználatlanul maradt, és a közbeszerzés leállításával valószínűleg már nem is lesznek a témához kapcsolódó kifizetések a PM-nél. A pályázatok előkészítését a József Nádor téren Aradi Zsolt miniszteri biztos vezette, akinek a kormányalakítást követő törvénymódosítással meg is szűnt e megbízatása.
