BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Legkorábban 2007 közepén léphetnek be a biztosítók

2006. június 27. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Ha a törvénymódosítások megfelelő ütemben zajlanak, akár 2007 közepén megalakulhat az egészségügyi biztosítók felügyeleti szerve – tudta meg a NAPI Gazdaság kormányközeli forrásból. Egyelőre nem eldöntött, hogy az engedélyeket kiadó és visszavonó, ellenőrző szerepet betöltő szerv piaci vagy egészségbiztosítási felügyelet lesz-e majd, de erről a közeljövőben dönt a kormány. Az viszont biztos, hogy a szervezetnek egyebek között a fogyasztók védelmét is biztosítania kell.
Ha megvalósul ez az ütemezés, akkor leghamarabb jövő év közepén nyílhat meg a biztosítók előtt a piac. A szakértő szerint ehhez most megvan a politikai és gazdasági akarat is, és addigra elvégezhető a szükséges törvényalkotási munka. Bár év közben is végre lehet hajtani egy ilyen váltást, racionálisan az évfordulóra, vagyis 2008 elejére időzíthető a piac kitárása. Emlékeztetőül: korábban arról beszéltek koalíciós szakpolitikusok, hogy a vizitdíj bevezetését a több-biztosítós rendszer beindulásához célszerű időzíteni.
Forrásunk szerint ezt a váltást az ágazatban jelentős strukturális átalakításnak nem kell megelőznie, azt majd a piac és a verseny végzi el. Ettől függetlenül a közeljövőben több olyan egészségügyi intézménytől is megvonhatják a működési engedélyt, amelyek nem tudják garantálni a jogszabályban meghatározott minimálfeltételeket: elsősorban a személyi feltételek lehetnek sok esetben hiányosak. Éppen ezért a szakmai szervezetek aggályosnak tartják, hogy intézményeket annak ellenére zárhatnak be, hogy a tulajdonosnak területi ellátási kötelezettsége van, és rajta kívül álló okok miatt – például orvoshiány – nem tud megfelelni a feltételeknek. A minőséget és a biztonságot nem írhatja felül az ellátási kötelezettség – mondta a NAPI Gazdaságnak Kökény Mihály, az országgyűlés egészségügyi bizottságának elnöke. Hozzátette, nem lehet úgy műteni, ha nincs altatóorvos. Ezért ilyen esetekben a tulajdonosoknak összevonással vagy átszervezéssel kell megoldaniuk az ellátást.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet